miany demograficzne, społeczne oraz ekonomiczne przyczyniają się do powstawania nowych stanowisk i specjalizacji. Temu wszystkiemu towarzyszy również gwałtowny postęp technologiczny, robotyzacja oraz automatyzacja, która może objąć nawet połowę wykonywanych przez ludzi czynności.

Na czym zatem się warto się skupić, myśląc o naszych dalszych losach zawodowych w przyszłości? Możemy tutaj wyróżnić kilka kluczowych obszarów, na czele z nowymi technologiami oraz branżą IT. Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów wytwarzających specjalistyczne oprogramowanie oraz testujących aplikacje jest ogromne i będzie się tylko zwiększać. Duże perspektywy niesie ze sobą też analiza danych oraz projektowanie doświadczeń użytkowników korzystających z danych rozwiązań. Oczywiście nie sposób pominąć obszaru sztucznej inteligencji oraz robotyki, które wkraczają do wielu dziedzin biznesu oraz naszego codziennego życia. Na topie będą takie zawody jak: data scientist, inżynier ds. Big Data, UX designer czy też trener bota (czyli programu wykonującego pewne czynności w zastępstwie człowieka).

Bardzo prężnie będzie rozwijać się branża marketingu internetowego. Wynika to z tego, że mnóstwo czasu spędzamy w sieci, korzystając z różnych komunikatorów oraz mediów społecznościowych. Już ponad połowa Polaków korzystających z Internetu robi tam zakupy. W związku z tym o przykucie uwagi konsumenta będą starać się między innymi specjaliści ds. pozycjonowania treści, e-mail marketingu, blogerzy, copywriterzy, czy menedżerowie komunikacji w social media. Dotarcie do klienta będzie coraz trudniejsze, więc skuteczni fachowcy w tych dziedzinach będą na wagę złota.

Oczywiście z tych możliwości i narzędzi powinni czerpać również jak najwięcej handlowcy, którzy dla swoich klientów będą bardziej ekspertem i konsultantem niż tylko dostawcą produktu/usługi.

Jeden z trendów demograficznych, jakim jest starzenie się społeczeństwa naturalnie spowoduje zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia oraz opiekunów i opiekunek do osób starszych. Jednocześnie zmiana trybu życia i kładzenie nacisku na aktywności fizyczne oraz zdrowe odżywianie stworzy wiele możliwości zatrudnienia dla trenerów personalnych oraz dietetyków.

O pracę nie powinny się martwić również osoby na co dzień wykonujące prace kreatywne, takie jak: graficy, projektanci wnętrz, scenarzyści filmowi czy też fotografowie.

Dyskusja o zawodach przyszłości rozpala emocje nie tylko badaczy, ale również pracodawców i kandydatów. Czas pokaże, jak sprawdzą się te wszystkie estymacje, ale jedno jest pewne – nie czekajmy z założonymi rękoma i szlifujmy przede wszystkim takie kompetencje jak: kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, negocjacje oraz współpracę z innymi ludźmi. Pielęgnujmy w sobie wrodzoną ciekawość. Uczmy się nowych rzeczy – rozmawiajmy z innymi ludźmi, czytajmy książki, słuchajmy podcastów oraz webinariów. Jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy takich możliwości edukacyjnych jak dziś. Weźmy sobie też do serca słowa Alvona Tofflera: “Analfabetami XXI wieku będą ci, którzy nie umieją się uczyć, oraz ci, którzy nie są w stanie oduczyć się tego, czego już się nauczyli i uczyć się na nowo".

 


 
10 ciekawych zawodów przyszłości:
Menedżer Śmierci Cyfrowej
Analityk Cyber-Miasta
Broker Danych Osobistych
Pilot Drona
Kurator Pamięci Osobistej
Projektant Śmieci
Menedżer Zespołu Ludzko-Maszynowego
Konsultant ds. Prywatności
Trener Bota
Terapeuta ds. Odwyku Cyfrowego