Home » Branża IT » Informatyk potrzebny od zaraz
Branża IT

Informatyk potrzebny od zaraz

Informatyk potrzebny od zaraz
Informatyk potrzebny od zaraz

Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie brakuje setek tysięcy informatyków.

Katarzyna Witkowska

Prezes Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie

Jak wynika z szacunków ekspertów, problem ten staje się coraz bardziej dotkliwy, a liczba wakatów w branży ICT w 2020 roku wzrośnie do ok. miliona. Skąd tak ogromne zapotrzebowanie? Obecnie branża ICT stała się usługodawcą dla niemal każdej innej dziedziny gospodarczej – praktycznie żaden aspekt profesjonalnej działalności we wszystkich branżach nie obejdzie się bez wsparcia elektronicznego. Takie wynalazki jak GPS, internet czy telefon komórkowy stały się dobrem powszednim i w większości przypadków są niezbędne do prowadzenia biznesu. Samochody, pralki i maszyny produkcyjne również już dawno przestały być urządzeniami analogowymi – każde z nich potrzebuje obecnie wspieranego komputerowo sterowania. Stąd tak wielkie zapotrzebowanie na kreatywnych i kompetentnych twórców sprzętu, oprogramowania i nowych rozwiązań technologicznych.

Firmy informatyczne stają przed ogromnym wyzwaniem – muszą zadbać już nie tylko o rynkowy sukces swoich usług czy produktów, ale także wygrać rywalizację o najlepszych pracowników. Ci z kolei mają świadomość, że ich wiedza i doświadczenie są cenne i pożądane, więc dokładnie analizują oferty pracy w poszukiwaniu najatrakcyjniejszych. Dla wielu z nich pieniądze przestały być decydującym czynnikiem – wynagrodzenia dla specjalistów IT są obecnie na tyle wysokie i zbliżone w wielu firmach, że kartą przetargową stają się takie aspekty jak wyznawana filozofia przedsiębiorstwa, atmosfera pracy, pakiet świadczeń pozapłacowych, elastyczna forma współpracy czy nawet lokalizacja.

W związku z tym firmy poszukujące wykwalifikowanych pracowników muszą zadbać nie tylko o atrakcyjne ogłoszenia o pracę, ale również o widoczność w internecie i pozytywny wizerunek w otoczeniu. Ważnym aspektem jest tu dbałość o zadowolenie z pracy obecnych pracowników, którzy wypowiadając się dobrze o własnej firmie, budują na zewnątrz jej pozytywny wizerunek i mogą tym samym przyciągać innych specjalistów IT.

Rynek pracownika sprawił, że zmianie ulegają wymagania pracodawców w branży IT – coraz mniejszą uwagę przywiązują oni do informatycznego wykształcenia (szczególnie w przypadku stanowisk dla programistów), a coraz większe znaczenie ma dla nich doświadczenie, umiejętności i motywacja do pracy. Branża ICT rozwija się tak szybko, że uczelnie rzadko nadążają dziś za najnowszymi trendami w technologiach, dlatego też studenci często większą wiedzę niezbędną do pracy zdobywają na praktykach i stażach bądź przy pracy nad własnymi projektami.

Nastąpiły również zmiany wewnątrz samych firm IT. Coraz częściej zanikają różnice pomiędzy pracownikami a kontraktorami – forma zatrudnienia przestaje mieć znaczenie i dostosowywana jest raczej do potrzeb pracownika, niż narzucana przez organizację. Przedsiębiorstwo może zatrudniać tylko kilka osób na umowę o pracę, zaś na stałe współpracować z dziesiątkami freelancerów przy realizacji konkretnych projektów. W takim zwinnym modelu biznesowym bardzo pomocne okazują się tzw. ekosystemy branżowe jak np. współpraca w ramach klastra czy prowadzenie działalności w parkach naukowo-technologicznych, skupiających przedsiębiorstwa z tej samej branży. Umożliwia to współpracę z innymi firmami i łączenie umiejętności, doświadczeń oraz możliwości – pozwala to na szybkie i elastyczne reagowanie na zmiany rynkowe oraz buduje wizerunek firmy jako otwartej i merytokratycznej, co przyciąga najlepszych pracowników i ciekawe zlecenia.

Next article