Nieustanny postęp technologiczny, rynek pracy zmieniający się w tak szybkim tempie, jak nigdy wcześniej i rosnące wymagania pracodawców sprawiają, że młodzi ludzie stawiający swoje pierwsze kroki zawodowe czują się zagubieni, a ich wybory mogą być chaotyczne i nietrafione. Dlatego Coca-Cola, we współpracy z Fundacją Sukcesu Pisanego Szminką, uruchomiła YEP Academy (Youth Empowered Program)pierwszy tak kompleksowy program, który odpowiada na realne potrzeby młodych ludzi, dając im wsparcie w planowaniu oraz rozwoju kariery.

Jak współcześni młodzi ludzie odnajdują się na rynku pracy?

Anna Solarek, dyrektor Coca-Cola ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych: Sytuacja młodych na rynku pracy w całej Europie jest teraz naprawdę skomplikowana. Młodzi ludzie są ambitni, ciekawi świata, chętnie się uczą i dobrze odnajdują w świecie nowych technologii, a mimo to czują się przytłoczeni, nie wiedzą, co chcą robić w życiu, ani kogo mogą się poradzić. Realia są takie, że już co druga młoda osoba w wieku 18-26 lat idzie do pracy, bo musi utrzymać się z własnych dochodów. W efekcie, co potwierdzają wyniki badania #MłodziPrzyGłosie Co wpływa na decyzje zawodowe młodych Polaków?, który przygotowała firma Deloitte na nasze zlecenie, pierwsze wybory zawodowe są zazwyczaj chybione. Młodzi na rynku pracy czują się po prostu „pozostawieni sami sobie”, nawet mimo istnienia stosownych instytucji.

Czy naprawdę młodzi ludzie nie doświadczają znikąd pomocy w planowaniu kariery?

Młodzi ludzie nie czują się przygotowani do sprawnego poruszania się na dynamicznym rynku pracy.Przy tym większość z nich otwarcie deklaruje, że oczekują pomocy dorosłych w określeniu własnych predyspozycji zawodowych. Niestety, potrzeby rozmijają się z rzeczywistością: młodzi wskazują na brak dostępu do dobrego doradztwa zawodowego i pomocy w planowaniu kariery. A przecież nie musi tak być. Chcemy to zmienić i dać młodym ludziom realne wsparcie w tych trudnych dla nich momentach decydowania o własnej przyszłości. Tak właśnie powstała idea programu YEP Academy.To autorski i kompleksowy program firmy Coca-Cola, wspomagający młodych w wejściu na rynek pracy i zapewniający pomoc, której potrzebują.

Co dokładnie program YEP oferuje młodym ludziom?

Na platformie YEP znajdują się m.in. testy kompetencji zawodowych, które pomogą młodym połączyć swoje kompetencje z konkretnymi zawodami oraz baza zawodów z pełnymi opisami i ścieżkami kariery. W zaledwie kilka miesięcy od startu programu z testów skorzystało już blisko 110 tys. osób. To naprawdę świetny wynik. Programowi towarzyszy kampania społeczna, „odczarowująca” tradycyjne zawody, takie jak mechanik czy krawcowa. Chcemy pokazać młodym, że takie specjalizacje będą zawsze potrzebne, są rozwojowe i można w nich osiągnąć sukces, np. rozwijając swój własny biznes. YEP Academy zawiera także kalkulator wynagrodzeń, który pozwala obliczyć, ile powinna wynosić pensja w zależności od wybranego stylu życia, informator o wydarzeniach, bazę ofert pracy dla młodych oraz platformę edukacyjną z licznymi poradami, np. jak stworzyć CV. Zależy nam, by platforma YEP Academy była miejscem, do którego młodzi stawiający swoje pierwsze kroki zawodowe udawali się w pierwszej kolejności, dlatego wraz z ekspertami z Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką nieustanie ją rozwijamy i poszerzamy o nowe fukcjonalności.

A czy młodym nie brakuje bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem zawodu, o którym marzą? Czy platforma YEP daje im taką możliwość ?

Tak, kolejną unikalną wartością programu YEP jest możliwość  zapisania się do programu mentoringowego Coca-Cola, który daje młodym ludziom wyjątkową szansę skorzystania z wiedzy i doświadczenia pracowników firmy Coca-Cola przez poznanie ścieżki zawodowej w wybranym przez siebie obszarze. Młodzi mają okazję przekonać się, jak wygląda zwykły dzień pracy w tak dużej i międzynarodowej firmie. Z kolei dostęp do ekspertów z najróżniejszych poziomów struktury naszej firmy, od inżynierów linii produkcyjnych, przez ekspertów od marketingu, po menedżerów wysokiego szczebla, ułatwia młodym osobom odnalezienie własnych pasji zawodowych.

Młodzi ludzie nie oczekują, że ktoś podejmie za nich decyzję. Chcą być samodzielni i samodzielnie o sobie decydować. Potrzebują jednak pomocy, kierunkowskazu – i to wszystko ma im zapewnić platforma YEP oraz program mentoringowy Coca-Cola.

Platforma YEP Academy (Youth Empowered Program) jest dostępna pod adresem www.yep.academy.