JOANNA JANOWICZ , doradca biznesowy, strateg marki, trener rozwoju osobistego

 

wariowałaś? Usłyszałam zanim zdążyłam wyjść z pierwszego spotkania. – Przecież nigdy tego nie robiłaś! Dopadł mnie po drugim. – A co jeśli Cię zwolnią?! Zapytał nachalnie po trzecim spotkaniu. Zostałam rzecznikiem. Pierwszy raz w życiu.

Mój wewnętrzny krytyk dumnie podniósł głowę, obrócił się na pięcie i na jakiś czas zniknął z pola widzenia. Rozszyfrowałam jego zagadkowe dygresje i 8 lat temu przyjęłam propozycję współpracy przy jednym z największych sportowych wydarzeń ostatniego 25-lecia w naszym kraju, Euro 2012. Nigdy wcześniej tego nie robiłam. Po raz kolejny angażując się w wyjątkowy projekt z fascynacją odkrywałam wartość i wpływ konkretnych umiejętności na rozwój i sukces zawodowy. O czym mówię? W Polsce nie doczekaliśmy się naszego określenia, zostańmy więc przy zgrabnym, angielskim:

Learning agility

Oznacza zbiór kompetencji i predyspozycji, powszechnie nazywanych inteligencją emocjonalną. Definiuje naszą zdolność uczenia się i adaptacji w stale zmieniających się warunkach. Wielu badaczy uznaje go za najbardziej wiarygodny wskaźnik potencjału przywództwa i sukcesu. Dzieje się tak dlatego, że „learning agility people” mają wysoką zdolność „wyciągania” informacji i wniosków z doświadczeń w jednej sytuacji i wdrażania ich w zupełnie nowym środowisku. Jeśli nauczysz się pewnych konkretnych wzorców w jednym kontekście, potrafisz poradzić sobie w kontekście zupełnie nowym.

 

Joanna Janowicz: Świat liderów to świat najbardziej „learning agile” people.

 

Wiesz, co zrobić, gdy nie wiesz, co zrobić

W firmach zazwyczaj bardziej widoczni są high performers. Brylują wiedzą, dyplomami i są skuteczni realizując cele tu i teraz. Ale to high potentials, tym, których talenty bywają mniej wyeksponowane, przypisuje się zdecydowanie wyższe prawdopodobieństwo odnoszenia sukcesów także w nowym miejscu i z nowymi obowiązkami. To oni potrafią szybciej przyswajać wiedzę, analizować, odnajdywać się w nowej sytuacji czy nowych biznesowych obszarach. Poprzez doświadczenia i zbudowanie matrycy zachowań, rozwijają nie tylko techniki działania, ale przede wszystkim pasję do nowości i odważnego „wskakiwania” w problem. Rozumieją przyczyny i szybko wnioskują. Korn Ferry International pokazuje jednak, że tylko 20 proc, społeczeństwa może pochwalić się learning agility na wysokim poziomie.

Jesteś „rozwiązywaczem problemów” czy „liderem myślenia”?

Człowiek z wysokim learning agile ma rozwinięte umiejętności w 5 obszarach, których nie obejmuje dzisiejszy system edukacji. O ich rozwój musisz więc zadbać świadomie:

• Mental agility: myślenie krytycznie przenikające złożone problemy i rozszerzające możliwości, prosty sposób tłumaczenia trudnych koncepcji.

• People agility: efektywna współpraca i komunikacja z ludźmi, sprawne zarządzanie konfliktem.

• Change agility: radość eksperymentowania, ciekawość, otwartość na zmianę, inspirowanie innych do zmiany perspektywy.

• Results agility: dostarczanie wyników, budowanie efektywnych zespołów, znajdowanie zasobów – także w trudnych sytuacjach.

• Self Awareness: Świetna znajomość swoich silnych i słabych stron, doświadczanie i uczenie się na własnych błędach.

 

Joanna Janowicz: Rozwijaj się, aktywuj swój trwały potencjał!

 

Świat liderów to świat najbardziej „learning agile” people. Coraz więcej firm dostrzega szanse przyszłych sukcesów pracowników nie poprzez dotychczasowe osiągnięcia, ale przez otwartość i pasję do zmiany.

Zarząd Ernst & Young, jednej z największych międzynarodowych firm doradczych jako jeden z pierwszych ogłosił, że nie będzie brał pod uwagę stopni naukowych oraz ocen uzyskanych na szkolnych egzaminach. Zamiast CV, dużo większą wagę przykłada do wiedzy teoretycznej i praktycznej kandydatów do pracy.

Rozwijaj się, aktywuj swój trwały potencjał i pamiętaj: niech definicja Twojego sukcesu będzie spełnieniem Twoich własnych zawodowych marzeń, a nie oczekiwań świata mainstreamu.