Rozwój nowych technologii powoduje, że musimy sprawnie dopasować się do nowych zadań, płynnie wejść w nowe role, a do tego być „digital native,” czyli opanować technologie komputerowe niemal jak język ojczysty. Dynamika rynku pracy, szczególnie w okresie spadku koniunktury gospodarczej sprawia, że coraz więcej osób, bez względu na wiek, inwestuje we własny rozwój, zdobywając profesjonalne certyfikaty branżowe, decydując się na studia podyplomowe lub kursy językowe. 
I słusznie, bowiem dodatkowe umiejętności, systematyczne poszerzanie wiedzy to kapitał, który będzie procentował w przyszłości.

Szlifuj umiejętności – bądź perełką w branży

Kryzys ekonomiczny w mniejszym, bądź w większym stopniu dotyka każdego. Najbardziej poszkodowane są osoby tracące zatrudnienie. Czas bez etatu warto produktywnie spożytkować, skupiając się na samodzielnym dokształcaniu np. korzystając z dobrodziejstw e-learningu. Doskonałą alternatywą są studia podyplomowe, które często otwierają przed nami furtkę do nowej branży. Ponadto są okazją do nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych, które mogą zaowocować potencjalną współpracą. Pozytywne nastawienie do przyszłości i konsekwentne realizowanie celów – jasnych, ambitnych i osiągalnych – to złota zasada w drodze po nowe, lepsze jutro. Pracownicy, którzy zachowują etat powinni cały czas trzymać rękę na pulsie. Trzeba pamiętać, że w grze pozostają najlepsi, a wymagania są coraz wyższe. Kartą przetargową są indywidualne umiejętności potwierdzone „na papierze”. Ma to szczególne znaczenie w sektorze IT, gdzie w cenie są certyfikaty sygnowane przez światowych gigantóww branży. Wśród specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości liczą się międzynarodowe kwalifikacje zawodowe, np. ACCA, CFA. Wiedza merytoryczna ma kluczowe znaczenie. Jednak warto też zadbać o rozwój kompetencji interpersonalnych, uczestnicząc w specjalnych treningach i kursach, będących doskonałym wzbogaceniem CV. Warto zainteresować się mnemotechniką oferującą szeroką paletę technik wspomagających szybką naukę. Ich znajomość zapewnia efektywne zapamiętywanie pozyskanej wiedzy oraz sprawne żonglowanie danymi. Przydatna jest również nauka szybkiego czytania. Każdy, kto opanował tę sztukę jest w stanie o wiele szybciej przeczytać ze zrozumieniem każdy tekst. Absolutną koniecznością jest biegłe posługiwanie się językiem angielskim, który w wielu branżach jest „mową urzędową”. Obecnie mile widziana jest znajomość kilku języków obcych, szczególnie niemieckiego i francuskiego. Wysoko punktowana jest aktywność, otwartość na innowacje oraz świadomość potrzeby podnoszenia swoich kompetencji.

Kilka wskazówek

Rynek pracy promuje wysokie kwalifikacje, tworząc możliwości rozwoju osobom zdolnym, solidnym, ambitnym i twórczym. Każdy z nas ma równe szanse pod warunkiem, że wykaże się inicjatywą i włoży wysiłek w doskonalenie własnych talentów i wiedzy. Przy wyborze szkoleń, kursów językowych, czy studiów podyplomowych należy zwracać uwagę na markę firmy i referencje. Umiejętności zdobyte w renomowanych miejscach są zwykle lepiej postrzegane przez pracodawców i wzmacniają pozycję kandydata na rynku pracy. Opłacalna jest inwestycja w naukę języków obcych. Zdolności lingwistyczne warunkują awans, lepsze zarobki oraz udział w zagranicznych szkoleniach. Warto zastanowić się nad nauką języka hiszpańskiego. Jest to bowiem trzeci powszechnie używany język na świecie. Osoby planujące karierę w dyplomacji powinny zająć się nauką francuskiego. Zapotrzebowanie jest również na pracowników płynnie porozumiewających się z kontrahentami z krajów ościennych. Formalne potwierdzenie znajomości języków obcych będzie nie tylko ukonorowaniem naszych umiejętności, ale także atutem na światowym rynku pracy.