Home » Efektywny rozwój » Praca zdalna – rozwiązanie dla wychowujących dzieci
Efektywny rozwój

Praca zdalna – rozwiązanie dla wychowujących dzieci

praca zdalna
praca zdalna
Fot.: Magdalena Trebert

Rosnąca popularność pracy zdalnej sprawiła, że dzisiaj nie trzeba już tłumaczyć czym „praca zdalna” jest.

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Mama trójki dzieci, współprowadząca portal www.mamopracuj.pl

Możemy od razu przejść do rozmowy o tym czy jest, a jeśli tak, to w jakim zakresie można z niej korzystać. W przypadku pracujących rodziców to rozwiązanie nawet na wagę złota, ale ma także swoje słabe strony…

Praca zdalna idealna?

Rekruterzy coraz częściej podkreślają, że pytanie o możliwość pracy zdalnej pada jako jedno z pierwszych w trakcie rozmowy i od tego, de facto, kandydaci uzależniają decyzję o podjęciu pracy. I dobrze. To wstęp do osiągnięcia work-life-balance!

W grupie pracowników rodziców praca zdalna to rozwiązanie, które może uratować rodzinę z niejednej opresji. Trudno się zatem dziwić, że możliwości pracy zdalnej poszukują głównie matki, na barki których, pomimo wielu zmian, spada większość obowiązków domowych¹.

Wg. badań² 30 proc. pracodawców deklaruje, że zapewnia swoim pracownikom rodzicom możliwość telepracy albo zwiększenie jej wymiaru.

Praca zdalna to także różne rozwiązania praktyczne. Może oznaczać zarówno pracę w 100 proc. zdalną, z koniecznością od czasu do czasu pokazania się w biurze (lub nie). Jak również możliwość tzw. „home office”, raz w tygodniu, czy miesiącu, zależnie od wewnętrznych ustaleń organizacji.

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Praca zdalna wpływa na lepsze zachowanie równowagi praca-rodzina. Bo gdy dzieci chorują, to można zabrać pracę do domu i w spokojnej chwili dokończyć zadanie. Przydaje się też, kiedy w przedszkolach odbywają się przedstawienia w godzinach pracy. To także sytuacje, których ani mama ani tata nie są w stanie przewidzieć, a jedyne co jest pewne…. To to że kiedyś się wydarzą!

To również bezpieczeństwo. Daje szansę na wykonanie pracy w terminie, a co za tym idzie nie ucierpi ocena jakości pracy pracownika i jego efektywności w opinii współpracowników czy przełożonego.

I szansa na utrzymanie zatrudnienia. Sytuacja, w której pracownik jest często nieobecny z powodu choroby dziecka nie jest komfortowa ani dla zespołu ani na samego pracownika.

Oszczędność czasu na dojazdy.

Podnosi efektywność pracy, oczywiście przy założeniu że w tym czasie „się pracuje”.

A jakie wady?

A właściwie nie tyle wady, co wyzwania. Bo jeśli to rozwiązanie stosowane od czasu do czasu, np. kiedy dzieci chorują, czy po prostu dany projekt wymaga 100 proc. skupienia a niekoniecznie obecności współpracowników będzie nieco łatwiej. W tym wypadku kwestią kluczową będzie dobra organizacja, elastyczność i gotowość do pracy wieczorem. Ale także wzajemne zaufanie pracodawcy i zespołu do pracownika. Bo łatwo wypaczyć formułę telepracy.

Natomiast przy pracy w 100 proc. zdalnej pułapek jest nieco więcej.

Po pierwsze nie każdy dobrze czuje się pracując w samotności. Badacze tematu wskazują, że szczególnie dla osób bardzo towarzyskich telepraca może być wręcz szkodliwa. Po pewnym czasie nasz mózg zaczyna łaknąć odpoczynku i urozmaicenia oraz kontaktu z ludźmi, bo to właśnie pozytywne kontakty osobiste obniżają m.in. poziom hormonów stresu, odpowiadają za budowanie zaufania i więzi.

W przypadku pracujących rodziców, a w szczególności mam, które bardzo często marzą o możliwości pracy zdalnej, aby nie musieć oddawać dziecka do żłobka czy przedszkola, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje. Bo praca z dzieckiem „u nogi” jest bardzo wyczerpująca. Ze swojego doświadczenia wiem, że próby łączenia tych dwóch zajęć, na dłuższą metę, są praktycznie niemożliwe. Zawsze ktoś na tym cierpi… mama, dziecko albo praca czy współpracownicy.

Jak zatem zrobić to dobrze? Kluczem do dobrej pracy zdalnej będzie zapewnienie przynajmniej 7 elementów³:

  1. Dobra organizacja czasu pracy i samodyscyplina.
  2. W przypadku pracy zdalnej rodziców warto zapewnić przynajmniej częściową opiekę do dziecka.
  3. Wydzielenie miejsca pracy – tak, aby stworzyć warunki do efektywnej pracy.
  4. Oddzielenie się od obowiązków domowych.
  5. Podział pracy na mniejsze odcinki, to rozwiązanie szczególnie przydatne przy pracy z chorym dzieckiem (teraz pracuję, a potem się bawimy, itd.).
  6. Oznajmienie rodzinie „ja teraz pracuję”.
  7. Ustalenie zasad i zakomunikowanie ich zespołowi (np. że w tych godzinach jestem, można do mnie dzwonić, potem mnie nie ma itp.).

A Ty co jeszcze dodasz do tej listy?


¹ Takie oferty pracy są najbardziej poszukiwane na portalu www.mamopracuj.pl/oferty-pracy
² „Rodzice w pracy. Życie na pełen etat” – raport Grupy Pracuj
³ Polecam także bezpłatne opracowanie naukowe na temat telepracy: „Tu się pracuje” – link: http://libron.pl/katalog/czytaj/id/267

Next article