Każdy z nas ma duży potencjał, ale czasami nie potrafimy go odnaleźć. Jak odnaleźć swoje mocne strony?

Jeżeli chcesz rozpoznać swój potencjał przyjrzyj się przede wszystkim temu, co ciebie fascynuje, co sprawia ci przyjemność i co powoduje, że się w tym realizujesz. Najczęściej te rzeczy, które lubimy robić, wykorzystują te nasze cechy, które są naszym potencjałem. Inny sposób, to pomyśleć o osobach, których działalność ciebie fascynuje, które podziwiasz za to, co robiły bądź robią – pomyśl, jakie cechy mają te osoby, za jakie cechy je podziwiasz. Najczęściej zwrócisz uwagę na te cechy, które są twoim osobistym potencjałem. Zauważamy u innych to, co drzemie w nas samych. Psychologowie tłumaczą to tak zwanymi neuronami lustrzanymi.

Czy rozwój osobistego potencjału trwa przez całe życie? Czy jest jakaś granica wieku, po której następuje blokada naszego potencjału?

Wielcy ludzie inwestują i rozwijają się przez całe życie. Nie można się zatrzymać, gdyż świat pędzi w sposób nieubłagany i te same rzeczy, które się kiedyś sprawdzały już dzisiaj przestają być aktualne. Dzisiaj trzeba robić pewne rzeczy szybciej, lepiej, wydajniej niż wczoraj, a jutro szybciej, wydajniej i lepiej niż dzisiaj. Dlatego każdy z nas musi się rozwijać zawsze i ciągle, bo zatrzymując się zostaniemy w tyle. Nie ma tu żadnej granicy wieku. Oczywiście ludziom starszym dużo trudniej przychodzi uczenie się i zdobywanie nowej wiedzy, ale nadal jest to im potrzebne do samorozwoju. Popatrzmy na taki prosty przykład, jak chociażby korzystanie z komputera, Internetu, czy bankowości elektronicznej – nie wyobrażamy sobie życia bez nich. A jednak istnieje cała rzesza starszych ludzi, którzy, nie nauczyli się korzystania z tych dobrodziejstw techniki. To nie bez przyczyny w ich przypadku mówi się o tak zwanym wykluczeniu społecznym – oni zostają w tyle i ich życie jest w dzisiejszym świecie trudniejsze.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli mając 30-40 lat odkryjemy w sobie talent, który nie ma związku z tym, czym się zajmujemy? Czy powinniśmy go rozwijać?

To dość sztuczna sytuacja – ludzie w tym wieku raczej są świadomi swoich talentów, ale jeżeli tak się zdarzy, warto zadać sobie pytanie, co bym zrobił gdybym mógł cofnąć czas i mając dzisiejszą wiedzę jeszcze raz musiałbym podjąć decyzję o wyborze szkoły czy zawodu. Jeżeli nie masz wątpliwości, że decyzja byłaby inna, idź za tym wyborem, postaraj się nadrobić czas, bo jeżeli nic nie zrobisz, będziesz miał poczucie zmarnowania swojego potencjału, czyli zmarnowania życia. Warto też zastanowić się, czy odkrytego talentu nie mogę wykorzystać w tym, co teraz robię.

Gdzie znaleźć inspirację do pozytywnego myślenia o przyszłości?

Jest bardzo wiele technik. Ja lubię tą najprostszą z czarodziejska różdżką. Wyobraź sobie, że masz czarodziejską różdżkę, która zapewni ci sukces, zapewni ci, że osiągniesz to, o czym marzysz – wyobraź sobie, że ta różdżka ma taką moc, że ten sukces się zdarzy, ale pod warunkiem, że wykonasz wszystkie rzeczy, które powinieneś po drodze wykonać, aby do tego sukcesu dojść. Jeżeli stworzysz realny plan, zobaczysz, że ta różdżka nie jest potrzebna – mając ten plan i realizując go będziesz pozytywnie myślał o przyszłości.

Czy spełnienie w karierze zawodowej jest kwestią ciężkiej pracy, szczęścia, a może świadomego wyboru?

95 proc. to ciężka praca i gotowość do poświęceń. Szczęście przychodzi tylko do tych, którzy próbują, działają i nie poddają się. Talent jest ważny, ale bez ciężkiej pracy nie da się go wykorzystać. Właściwy wybór jest ważny, ale także tu bez ciężkiej pracy nie będzie sukcesu i spełnienia. Pracą można nadrobić brak talentu, bo większości rzeczy można się nauczyć, a samym talentem, czy właściwym wyborem, bez ciężkiej pracy sukcesu nie da się osiągnąć.