ie masz pomysłów i zapału a nowy dzień witasz wzdychając i narzekając, z góry przewidując piętrzące się trudności? Nie martw się, to nie musi być depresja, ani żaden z „zespołów wypalenia”, to może być brak równowagi w twoim życiu. Diagnoza o tyle optymistyczna, iż teoretycznie niniejszą równowagę łatwo przywrócić, a sam proces jest bardzo przyjemny i przynosi szybkie efekty. Jednak to, co w teorii jest proste nie zawsze takim jest w praktyce. Równowaga o której mowa dotyczy satysfakcji i efektywności działania w obszarze zarówno zawodowym jak i prywatnym, poczucia spełnienia i umiejętności rozwoju swojego potencjału z dbałością o energie i witalność. W praktyce oznacz zrównoważenie, spójność, kreatywność i skuteczność.

Work-life balance, o którym mowa, to stan efektywnego rozwoju we wszystkich obszarach życia, stan, w którym energia ze sfery prywatnej zasila i motywuje do działania w obszarze zawodowym, a praca jest źródłem satysfakcji i poczucia własnej wartości, które dają stabilizację, bezpieczeństwo i energię do budowania i pielęgnowania sfery prywatnej. Work-life balance to nie tylko zrównoważony odpoczynek po pracy, efektywny i dobrze zaplanowany urlop, to przede wszystkim dbanie o własny rozwój, o pozytywne relacje społeczne, to pielęgnowanie pasji, planowanie ścieżki kariery i pielęgnowanie bliskości z ważnymi osobami w naszym życiu. Work-life balance to satysfakcja z obu sfer życia – zarówno zawodowego jak i prywatnego, to stabilność emocjonalna, efektywność działania, wytrwałość i odporność na stres. Work-life balance to przede wszystkim poczucie własnej wartości, pewność siebie, asertywność, umiejętność planowania i osiągania celów, motywowania się do działania i kreatywnego myślenia, z jednoczesną uważnością na innych i troską zarówno o własny dobrostan jak również o komfort ważnych dla nas osób. Work-life balance to harmonia życia w zgodzie ze sobą i światem. Jak ten stan osiągnąć? Przede wszystkim uznajmy, że mówimy o równowadze, do której dążymy w sposób, który sam w sobie jest już efektywnym procesem, w którym dążenie do celu ma wartość samo w sobie. Oznacza to, że każde działanie, które podejmujemy aby o siebie zadbać jest już elementem work-life balance.

Jeśli dbamy o siebie w duchu work-life balance, to szybko zaczynamy rozumieć, że wspinanie się po drabinie kariery nie wymaga poświęcania spraw prywatnych, wręcz odwrotnie. Work-life balance uczy nas, że aby być efektywnym zawodowo trzeba umieć zadbać o własne zdrowie, kondycję psychofizyczną, odpoczynek i pasje, która jest oderwaniem od codziennych zawodowych wyzwań. Odpoczywając po pracy i od pracy nabieramy sił i gromadzimy energię aby być efektywnym zawodowo. Filozofia Work-life balance uczy nas również pielęgnowania relacje z bliskimi osobami. Najważniejszy filar work-life balance, to relacje społeczne. Nauka potwierdziła, że receptą na długowieczność i sprawność psychofizyczną do końca naszego życia są bliskie relacje z innymi ludźmi. Są one także najważniejszym źródłem naszej życiowej efektywności i sprawczości również w sferze zawodowej.

Dlatego po przeczytaniu tego artykułu zadzwoń do przyjaciela, partnera czy innej bliskiej osoby i zaproponuj wspólne spędzenie czasu w miły i relaksujący sposób. Pójdźcie do kina, na kolacje, porozmawiajcie o waszych marzeniach i planach nie koniecznie związanych z pracą. Tak zacznij swoją drogę w kierunku work-life balance, prawda, że to bardzo przyjemne zadanie?