Home » Pierwsze kroki » Ludzie listy piszą
Pierwsze kroki

Ludzie listy piszą

Obecnie listy motywacyjne traktowane są jak zło konieczne i najchętniej unikamy tej formy autoprezentacji. Dlaczego tak negatywnie podchodzimy do tej kwestii?

Anna Osińska

Ekspert HRK

Powodem może być niewiedza, jednak gorąco zachęcam do przełamania niechęci, pownieważ moim zdaniem list motywacyjny powinien napisać każdy. Dlaczego? Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani do rozmów rekrutacyjnych (już nie wspominając o konieczności posiadania tego dokumentu przy niektórych projektach rekrutacyjnych).

Tworząc list motywacyjny odpowiesz sobie na pytania, które w różnej formie może zadać Ci rekruter podczas wywiadu kompetencyjnego:
– gdzie aplikujesz i dlaczego?
– jakie były Twoje sukcesy i co z nich wynika?
– dlaczego będziesz dobrym kandydatem?

Jeśli już znasz odpowiedzi na te fundamentalne pytania, przygotuj się do napisania listu. Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem ofertę pracy i dowiedz się jak najwięcej o firmie (wystarczy przejrzeć stronę internetową przedsiębiorstwa, przeczytać jakimi wartościami się kieruje). Zastanów się, co z Twojego dotychczasowego doświadczenia będzie przydatne z punktu widzenia pracodawcy w nowym miejscu pracy. Spisz konkretne przykłady cech czy dotychczasowych doświadczeń. Być może Twoje zainteresowania podnoszą Twoją wiedzę merytoryczną przydatną w nowej pracy?

Przyjrzyj się sobie – co Cię motywuje do zmiany czy do poszukiwań tej pierwszej, wymarzonej pracy? Pamiętaj, że rekruterzy chętniej zaproszą na rozmowę osobę, po której widać, że jest zmotywowana do pracy i chce się rozwijać.

1. Konstrukcja listu motywacyjnego

Czym jest list motywacyjny? Jest dokumentem uzupełniającym merytorycznie CV, czyli powinien być z nim spójny chociażby graficznie. Profesjonalny list motywacyjny nie powiela informacji zawartych w CV!

Rekruter czytając Twój list chce poznać Twoją motywację do aplikowania, a także poznać Twój styl i umiejętność pisania. List motywacyjny powinien zawierać u góry z lewej strony dokumentu nasze dane kontaktowe. Pamietaj o poprawności i aktualności danych! U góry z prawej strony umieść miejscowość i datę, a poniżej adresata – ew. nazwę i adres kancelarii, do której aplikujemy. Uwaga na ukryte ogłoszenia, gdzie informacja „dla naszego kienta poszukujemy…” nie oznacza, że aplikujesz do firmy head hunterskiej – aby uniknąć pomyłki na początku listu warto umieścić informację, na jakie stanowisko aplikujesz.

2. Merytoryka

Merytoryka to najważniejsza (dla rekrutera) część listu motywacyjnego. I to ta część zależy w pełni od Ciebie. Pokaż, kim jesteś, przedstaw swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe (jeśli jest niewielkie, skup się na swojej osobowości i swojej proaktywności podczas studiów). Bądź pewny siebie, opisz wszystko to, co sprawia, że jesteś idealnym kandydatem.

Podstawowy błąd:

Przedstawianie swoich zalet za pomocą wyświechtanych zwrotów: kreatywny, ambitny, szybko uczący się, pracowity, odporny na stres – bez podania przykładów konkretnych sytuacji.

3. Interpunkcja i gramatyka

Tworzenie tekstów o dużej wartości merytorycznej to dla prawnika praca codzienna. To, w jaki sposób napiszesz list motywacyjny da obraz Ciebie jako przyszłego pracownika. Prezentujesz tym samym swój warsztat i umiejętności, które rekruter musi ocenić. Błędy interpunkcyjne, ortograficzne czy merytoryczne nieścisłości z CV są niedopuszczalne. Lepiej sprawdź trzy razy, zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne.

Dodatkowo uważaj na formatowanie plików. Zdarzają się sytuacje, gdy przy konwertowaniu plików tekst się rozdziela i nie wygląda estetycznie, a przecież wygląd listu oraz CV jest kluczowy. List motywacyjny powinien być schludny, merytoryczny i treściwy, a także odpowiadać na konkretne ogłoszenie.

4. Zaskakujące listy

Pamiętaj o spójności i wartości merytorycznej dokumentów aplikacyjnych. Na początku swojej kariery chcesz zwrócić uwagę rekruterów tym, co umiesz i jaką masz osobowość, a nie dziwną aplikacją. Najważniejsza jest merytoryka i to, co umiesz.

W Internecie możesz znaleźć wiele szablonów listów motywacyjnych czy kreatorów tego typu plików. Istotne jest, abyś przy korzystaniu z nich zachował umiar. Szablony graficzne – owszem – są ciekawe, ale ten styl formatowania dedykowany jest zupełnie innym branżom (graficy komputerowi, artyści, kreatorzy mody, styliści).

LIST-MOTYWACYJNY-2

 

Next article