Może się zdawać, że ten tytuł jest nieco na wyrost ale może nie aż tak bardzo jak się wydaje… Stolica Polski staje się miastem coraz bardziej przyjaznym początkującej przedsiębiorczości. Dość powiedzieć, że tylko od początku roku w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości w Warszawie pojawiło się 277 startupów funkcjonujących na rynku na preferencyjnych zasadach. Otrzymują pomoc księgową, prawną możliwość korzystania z powierzchni biurowej a co ważne - ze względu na współdzielenie osobowości prawnej – nie muszą płacić ZUSu, dzięki czemu poprawiają płynność finansową w najbardziej newralgicznym momencie swojego działania. Firmy te dostają również mocne wsparcie merytoryczne i szkoleniowe, trafiają pod opiekę indywidualnych doradców i coachów, którzy dbają o rozwój ich biznesów. Najlepsze z nich mają szansę na pozyskanie 100 000zł w ramach działania funduszu AIP Seed Capital.

O tym, że środowisko staje się coraz bardziej przyjazne, świadczy też budowa najnowocześniejszego i największego w Polsce biura AIP przy kooperacji z Fundacją Fundusz Współpracy, które już w październiku stanie się sercem największej społeczności startupowej w tej części Europy.  „Mamy nadzieję, że ten inkubator pomoże nam podnieść liczbę funkcjonujących w Warszawie startupów z 600 do 700 do końca bieżącego roku” twierdzi Jacek Aleksandrowicz, prezes AIP.

Również Urząd Miasta staje się coraz bardziej świadomy potrzeb początkujących biznesmenów. Od kilku lat z powodzeniem działa Centrum Przedsiębiorczości Smolna, oferujące szkolenia, dostęp do powierzchni biurowych a także doświadczonych doradców. Miasto jednak na tym nie poprzestaje, pracując nad stworzeniem Centrum Kreatywności Targowa dla startupów o artystycznej naturze, które umiejscowione będzie na Pradze. To właśnie tam będą skupiały się biznesy twórców mody, grafików, projektantów.  Co więcej, przy wykorzystaniu publicznych środków powstał pierwszy miejski akcelerator WAW.AC tworzony przez Annę Walkowską i dr. Andrzeja Kuśnierza. Inicjatywa ledwo została ogłoszona a już zakończono rekrutację i rozpoczął się program wsparcia, obejmujący szkolenia i mentoringi z uznanymi i doświadczonymi przedsiębiorcami.

Właśnie w Centrum Przedsiębiorczości Smolna ma swoją siedzibę kolejna inicjatywa wspierająca rozwój początkującego biznesu w Warszawie - Fundacja Startup Poland, która stawia sobie za cel budowanie dialogu pomiędzy administracją publiczną a młodymi biznesmenami. Jest tak  wiele innych stowarzyszeń i fundacji, które stanowią ekosystem wsparcia, że nie sposób ich wszystkich wymienić w tym tekście.

Na uwagę zasługują również różne konkursy startupowe. Wystarczy wymienić chociażby realizowany obecnie przez AIP oraz Fundację Kronenberga program Hi-Tech Startup Warsaw, który ma na celu wyselekcjonowanie i wsparcie 50 technologicznych pomysłów ze stolicy. Uczestnicy otrzymają bezpłatne konsultacje z mentorami, dwa miesiące członkostwa w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości a także, co unikatowe, dostęp do laboratoriów i zaplecza technicznego niezbędnego do opracowywania nowoczesnych technologii. Na uroczystej gali finałowej zostaną przedstawione projekty, które będą miały szansę na uzyskanie wsparcia kapitałowego w wysokości 100 000zł każdy. Inicjatywa uzyskała aprobatę władz miejskich, a honorowym patronatem objęła ją Prezydent m.st Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje pomysły pod adresem www.hitechstartup.pl