Absolwenci jakich szkół i uczelni oraz jakich specjalności mogą myśleć o pracy w PWK?

Wydaje się, że przede wszystkim uczelni technicznych. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę moje doświadczenie i obserwacje, które poczyniłam w PWK, nie ograniczałabym się do tego rodzaju szkół. Skupiłabym się na otwartości i zdobywaniu nowych umiejętności i doświadczeń. Jako firma mocno wspieramy pracownika w rozwoju, zaczynając od przygotowania do pracy na danym stanowisku, przez pakiet szkoleń i udział w projektach, na możliwości poszerzania kompetencji w różnych obszarach kończąc.

Co najbardziej może zaskoczyć młodego człowieka w jednym z produkcyjnych zakładów Waszej Firmy?

Odwiedzający najpierw pytają, czy to na pewno jest zakład produkcyjny? To efekt mylnego wyobrażenia o takim miejscu pracy. Najczęściej słyszymy: jak tu czysto, jak bezpiecznie. Sporym zaskoczeniem są także rozwiązania techniczne, jakie stosujemy. Pojawia się element niedowierzania: to się tak da zrobić, naprawdę to wdrożyliście? Pytania dotyczą przede wszystkim automatyzacji produkcji, zarządzania gospodarką narzędziową i dostarczaniem narzędzi do maszyn. PWK to również zakład z autorskimi rozwiązaniami informatycznymi, wspierającymi zarządzanie dokumentacją, zarządzanie produkcją czy monitorowanie przebiegu pracy maszyn. Wielkie zdziwienie budzi także rozmach biznesu - to, dla jakich klientów produkujemy, w których samolotach można spotkać nasze części i jak daleko docieramy z naszymi produktami.

Myślę, że niewielu studentów zdaje sobie sprawę, jak dalece praca w PWK związana jest z najwyższą technologią. Stopień automatyzacji chyba niebagatelnie wpływa także na komfort pracy?

Automatyzacja to kierunek, na który mocno stawiamy. Wpływa ona znacząco na komfort pracy, a ponadto stwarza nowe możliwości rozwoju pracownika. Mówi się o operatorze przyszłości, który łączy umiejętność programowania z obsługą i wiedzą dotyczącą narzędzi.

Ważne jest także to, że firma stwarza możliwości doskonalenia umiejętności poprzez kontynuację studiów.

PWK oferuje możliwość podjęcia studiów, a ich koszt ponosi pracodawca. W swoim 18-letnim doświadczeniu spotkałam wielu pracowników, którzy skorzystali z tej możliwości, a wręcz ta możliwość dała im motywację do podjęcia studiów. Ponadto PWK zawsze było otwarte na studentów i praktyki studenckie. Wielu pracowników naszej firmy swoje pierwsze kroki w życiu zawodowym stawiało uczestnicząc w praktykach studenckich, stażu czy praktykach na poziomie szkoły średniej. Dziś wielu z nich pracuje na kluczowych stanowiskach w PWK.

Pokolenia, które właśnie opuszczają uczelnie, mają trochę inne podejście do życia niż ludzie dojrzali. Liczą raczej na szybki rozwój kariery.

W PWK dajemy możliwości podnoszenia kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju projektach. Stawiamy także na rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji. Kultura naszej organizacji zmierza w stronę kultury empowermentu, czyli stwarzania możliwości samodzielnego działania i wspierania pracownika w podejmowaniu wyzwań.