en artykuł skierowany jest głównie do osób, które jeszcze nie wiedzą, co będą robić po studiach. Ci, którzy już podjęli decyzję też mogą skorzystać z tych wskazówek w celu wzbogacenia i urozmaicenia swojego planu na życie.

1. Pamiętaj, że kierunek studiów nie determinuje Twojego przyszłego zawodu

Mimo, że studiowałem ekonomię i marketing, nie jestem z zawodu ekonomistą. W dzisiejszym świecie liczy się interdyscyplinarność i łączenie różnych dziedzin. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby robić w życiu coś, co będzie dla Ciebie frajdą, poświęć na uczenie się tego 1 godzinę dziennie. Ile potrzebujesz czasu, aby stać się na tyle dobrym, aby zacząć na tym zarabiać? 5 miesięcy? 1 rok? 3 lata? Czas nie ma tu większego znaczenia, w końcu stawką jest cała reszta Twojego życia.

Od czego zacząć?

2. Stwórz listę dziedzin, które chcesz poznać podczas studiów

Nie ograniczaj się tylko do tematyki Twojego kierunku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poznając nowe dziedziny trafisz na coś, co Cię mocno zainteresuje. Ja trafiłem na psychologię i rozwój osobisty w czasach licealnych, gdy moja przyszłość wypełniona była matematyką i ekonomią.

3. Daj sobie czas na podjęcie decyzji

Większość studentów chciałaby wiedzieć już teraz, co będą robić w życiu. Wydaje im się, że każda minuta bez tej wiedzy to czas stracony. Niestety, ale takie podejście rodzi w nas dużą presję, która uniemożliwia naturalny rozwój, blokuje otwartość na to, co nowe i zawęża pole widzenia. Daj sobie tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc na zgłębienie każdej dziedziny z Twojej listy i regularnie zadawaj sobie pytanie:

4. “Co jest w tym interesującego?”

To pytanie jest najlepszym przyjacielem pasji, która w Tobie kiełkuje. Zadawane przy każdej okazji wyzwoli w Tobie uczucie fascynacji.

Wyobraź sobie, że chciałbyś poznać branżę filmową. Zaglądając do świata tworzenia filmów szybko zobaczysz, że można w niej robić wiele różnych rzeczy – biegać z kamerą, pisać scenariusze (…), produkować filmy lub zajmować się ich promocją. Pamiętaj, że nigdy nie musisz “brać” całej dziedziny – zawsze szukaj tych elementów, które są dla Ciebie najciekawsze.

5. Wybierz unikalny zawód lub stwórz własny

Nowe sposoby na zarabianie pieniędzy powstają bez przerwy. Wybór jest ogromny i szkoda by było, gdybyś ograniczał się do wąskiej perspektywy tych, o których do tej pory słyszałeś.

Pamiętaj też, że możesz stworzyć nowy zawód. Pomyśl o tym, jak mógłbyś połączyć swoje umiejętności i zainteresowania i co mógłbyś zrobić, aby rozwiązać ważny problem innych ludzi. Jeśli możesz zrobić coś, za co Ci zapłacą, na co czekasz?

6. Zrób listę umiejętności, których chcesz się nauczyć

Oprócz poznawania nowych dziedzin warto poświęcić wolny czas na uczenie się nowych umiejętności. Znajomość języków, wystąpienia publiczne, obsługa programów komputerowych, skuteczna komunikacja, asertywność, nawiązywanie kontaktów z ludźmi, negocjacje, przywództwo, przedsiębiorczość, zarządzanie finansami, i wiele innych.

Każda z nich wymaga powtarzalnego treningu, ale może stać się narzędziem, z którego będziesz korzystać do końca życia.

7. Rozważ rezygnację ze studiów

Tak, dobrze usłyszałeś. Jeśli studiujesz tylko dla papieru i męczysz się na swojej uczelni, lepiej będzie jeśli odpuścisz sobie ten etap edukacji. Gdybyś cały ten czas przeznaczył na samoedukację w dziedzinie, która jest Ci bliska, miałbyś dużo większe szanse na zdobycie pracy tam, gdzie będziesz czuć się świetnie przez resztę swojego życia. Pomyśl o tym, aby od razu zostać freelancerem lub założyć własną działalność gospodarczą.

Nie czekaj, tak jak robi to większość, do ostatniego dzwonka – jeśli zadbasz o swoją przyszłość, nie tylko okres studiów będzie najlepszym czasem Twojego życia.