kariera

TOPICS

Współpraca w firmie

„Może lepiej założyć, że tak jest i tyle – przestać tracić czas na analizowanie przyczyn. Zrozumienie przyczyn pozwoli nam tylko zrozumieć, dlaczego tu jesteśmy, ale nie posunie nas dalej.” – wywiad z Tomaszem Mnichem.

Zdrowy pracownik to dobry pracownik

Osoba aktywna fizycznie charakteryzuje się zwiększoną systematycznością i determinacją do osiągania lepszych wyników również na polu zawodowym – ocenia Tomasz Chaciński, twórca aplikacji Fitqbe.  Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia swoich pracowników staje się jednym z priorytetów firm.

Brak odwagi do życia

„Kierując się sercem realizujemy to, co jest zgodne z nami samymi, przestajemy marnować czas na rzeczy, które nie są nasze.” – wywiad z Tomaszem Mnichem.

Specjalista IT dyktuje warunki?

Sektor IT jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce. Zapotrzebowanie na ekspertów z obszaru IT wciąż rośnie – tym samym mogą oni przebierać w ofertach pracy.

Zawody przyszłości

Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego, 65 proc. uczniów szkół podstawowych będzie realizowało profesje, które jeszcze nie istnieją.

Millenialsi w pracy

Myślenie kategoriami świata stabilnego, uporządkowanego, zorientowanego na cel być może się kończy i młodzi ludzie w swoim pozornym chaosie zachowują się właśnie adaptacyjnie.

Nowe technologie zmienią rynek pracy

Szerokie zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i cyfrowych jak analityka danych, sztuczna inteligencja (SI), druk 3D, chmura obliczeniowa, Internet Rzeczy i robotyzacja, zmieniają rynek pracy.

Jak odzyskać równowagę w 24 godziny?

Jeśli na jeden dzień zrezygnujesz z kawy, mocnej herbaty i napojów energetyzujących, zorientujesz się, że nawet w środku aktywnego dnia poczujesz lekkie zmęczenie i dekoncentrację, potrzebę, żeby się przeciągnąć, przejść, porozmawiać z koleżanką czy wysłać smsa do bliskiej osoby.

Work-life balance po skandynawsku

Inwestując w pracowniczy work-life balance, de facto inwestujemy w wysoką wydajność, mniejszą liczbę zwolnień, sprawną rekrutację, zatrzymanie talentów i wreszcie we własną dobrą markę jako pracodawcy.

Strachy i lęki zachowaj na czas ostateczny

Jeżeli zastanawiasz się, czy spróbować własnego biznesu. Jeżeli boisz się straty stabilności na rzecz niewiadomej. Jeżeli nie wiesz, czy powinieneś zaryzykować… Odpowiedz sobie na pytanie, czego bałeś się 15 lat temu, czego 10 lat temu, a czego 5 lat temu.  

Jak wybrać studia?

Jeśli ma to być świadoma decyzja to jej podjęcie wymaga czasu. Prawdopodobnie, jeśli ktoś nie ma jeszcze żadnych pomysłów na swoją zawodową przyszłość, będzie musiał podjąć wiele działań, które go do podjęcia tej decyzji przybliżą. Bardzo ważne jest, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Nigdy nie osiądę na laurach!

Rozmawiamy z Joanną Jabłczyńską - popularną aktorką, ale przede wszystkim Radcą Prawnym. Ambitna, pracowita, zaangażowana we wszystko co robi… Podjęła decyzję o założeniu własnej kancelarii. Jaka była jej droga do sukcesu?

Motywacja bez tajemnic

Najnowsze badania psychologiczne dowodzą niezbicie, że jedyną formą skutecznej, długotrwałej motywacji jest motywacja wewnętrzna oparta na osobistych zasobach. Cóż to takiego zasoby?  

Droga do kariery

Kariera zawodowa przypomina rzekę. Nim człowiek dopłynie do portu docelowego, musi pokonać różne przeszkody i nurty, podobnie, jeśli chce osiągnąć sukces zawodowy.

Porażki wiele uczą

O to jak nie poddawać się przy realizowaniu marzeń, szukać pomysłu na siebie, a przy okazji nie stracić entuzjazmy, opowiada Łukasz Jakóbiak.

Twardość kamienia, czyli siła słowa „chcieć”

Zrobiłem ostatnio krótkie badanie. Pytanie brzmiało: „Własna firma w trzech słowach?”. Wiecie jakie odpowiedzi pojawiły się najczęściej? Wolność, niewola, odpowiedzialność, brak nadzoru, samotność, przyjemność, szczęście, problemy. Całkowite antagonizmy, co pokazuje nam, jak zmienne emocje targają właścicielami firm. Pojawia się w głowie pytanie – czy warto?

Demony korporacji – wyścigu szczurów nie ma

Oczywiście osoby po studiach kierunkowych są preferowane, ale kulturoznawca z płynną znajomością francuskiego i angielskiego jest lepszym kandydatem do działu księgowego w firmie mającej francuskich partnerów niż magister ekonomii, który zna tylko angielski.

Wyścig zbrojeń

Liczby są bezlitosne dla rekruterów. Wg raportu Manpower Group pracownicy polskich działów IT znaleźli się na 6. miejscu na liście zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. Bądźmy realistami, ta sytuacja nie zmieni się w najbliższych latach.

Programowanie – od czego zacząć?

Wybór języka programowania, szczególnie na początku kariery, to zwykle temat niemalże religijny. Zanim przejdę do odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, chciałbym zdefiniować kontekst.

Odkryć talent

Na rynku pracy obserwujemy taki paradoks: wzrasta bezrobocie, a 75 proc. rekrutujących pracodawców ma problem z zatrudnieniem odpowiedniego kandydata.

Być albo nie być

Nieustanne podnoszenie swoich kompetencji 
to nie kaprys, ale wymóg czasów. Dziś jedynym 
kapitałem odpornym na koniunkturę jest wiedza.

Pieniądze to nie wszystko

Mówi się, że z niewolnika nie ma pracownika. 
W lżejszej wersji to powiedzenie jest ostrzeżeniem dla pracodawcy - z niezadowolonego podwładnego nie ma zbyt wielu korzyści.

Sen o wspaniałej przyszłości

Dzisiejsze czasy stanowią bardzo duże wyzwanie dla Pokolenia Y (osób urodzonych w latach 1985-2000). Coraz większy postęp informatyzacji sprawia, że musimy zdać sobie sprawę z wyzwań jakie stawia przed nami globalny rynek pracy.

Daj się znaleźć pracodawcy!

Poszukiwanie pracy, niezależnie od tego, czy debiutujemy jako pracownik, czy poszukujemy nowych możliwości rozwoju kariery zawodowej wymaga przyjęcia jakiejś strategii. Warto zadbać o maksymalne zwiększenie swoich szans na znalezienie wymarzonej pracy.

Staże i praktyki, czyli początek wielkiej kariery

Z badania opinii studentów przeprowadzonego w ramach kampanii #jestemYgrekiem. nie jestem leniem przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) wynika, że najbardziej atrakcyjną formą zdobywania doświadczenia zawodowego dla ludzi młodych jest praktyka w czasie nauki, z elastycznym czasem pracy. Świadczy to o wysokiej świadomości osób młodych co do wpływu, jaki staże i praktyki mają dla rozwoju przyszłej kariery zawodowej.

Kariera w IT

Masz dość dojazdów? Dość wstawania na 8? Dość zakładania krawata? Chcesz więcej zarabiać? Zostawić po sobie ślad?

Work-life balance

IT, telekomunikacja, FMCG, sektor BPO oraz firmy produkcyjne to miejsca,  wg. raportu „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał”, pozwalające zachować równowagę między obowiązkami służbowymi a życiem prywatnym.

CV prawnika to prawdziwe wyzwanie!

W każdym zawodzie, dobrze napisane CV może otworzyć drzwi do kariery. Dlatego warto wiedzieć, o czym powinien pamiętać każdy prawnik, przygotowujący swój profesjonalny życiorys. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, które warto wykorzystać przy tworzeniu skutecznego CV.

Zostań liderem swojej wymarzonej branży

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz siebie, usługi czy produkty. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz. Niezależnie od tego, czy istnieje ona od dawna czy jest stosunkowo nowa, każdego lidera i markę top of mind charakteryzują podobne wzorce myślenia i zachowania. Jeśli je poznasz, będziesz mógł powtarzać sukces innych i tak rozwinąć swoje zasoby, by za jakiś czas samemu stać się liderem. Oto spis najlepszych praktyk, których wykorzystanie pozwala piąć się na szczyt.  

Znajdź swoją motywację

Każdy z nas w inny sposób zarządza swoim życiem, czasem i energią. O tym, jak radzą sobie  z tym na co dzień, opowiadają znani dziennikarze i wykładowcy Powerspeech.pl.  

Ludzie listy piszą

Obecnie listy motywacyjne traktowane są jak zło konieczne i najchętniej unikamy tej formy autoprezentacji. Dlaczego tak negatywnie podchodzimy do tej kwestii?

Pracodawca nie zapuka do Twoich drzwi – daj się znaleźć!

Coraz częściej słyszy się o trudnościach pracodawców z rekrutacją odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie wiele osób o potrzebnych kwalifikacjach nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Problemem jest brak wspólnego kanału komunikacji, dzięki któremu obie strony mogłyby się dowiedzieć o sobie.

Bądź konkurencyjny na rynku pracy!

Bycie konkurencyjnym oznacza współcześnie m.in. bycie elastycznym i otwartym. Czy jesteś gotów zmienić miejsce zamieszkania w związku z pracą? Czy będziesz systematycznie dbał o uzupełnianie swojej wiedzy, podnoszenie swoich kwalifikacji? Czy wyobrażasz sobie sytuację, kiedy musisz się przekwalifikować i zacząć coś zawodowo niemal od zera?

Kobieta w biznesie

Biznesy zakładane i prowadzone przez panie o wiele częściej rodzą się z pasji. Te produkty mają o wiele bardziej wyrazistą osobowość, energię i duszę – przekonuje Kamila Rowińska Life & Business Coach.

Nowoczesna firma wydobywa z pracownika jego największy potencjał

Szkolenia, audyt pracowników pod względem osobowości czy testy sprawdzające poziom inteligencji emocjonalnej to narzędzia, które pozwolą firmie na obsadzenie stanowisk najlepiej do tego przygotowanymi osobami. O tym, jakie jest ich znaczenie dla rozwój przedsiębiorstwa opowiada Anna Kopciowska, konsultant, trener biznesu i coach.

Spontaniczni, pracowici, otwarci

To, co robisz, rób najlepiej jak umiesz. I nigdy nie „strzelaj focha”. Bitwa o talent to w tej chwili bitwa o dojrzałych ludzi, bo takich najbardziej brakuje - przekonuje Szymon Kudła - mówca biznesowy, ekspert w zakresie przywództwa i przedsiębiorczości.

Gamifikacja w służbie HR

Czy mamy do czynienia z rewolucją na polskim rynku pracy? Chyba można tak to nazwać. Polska gospodarka od dłuższego czasu rozwija się dynamicznie. Pośrednim tego efektem który obserwujemy jest wzrost pewności siebie wśród polskich pracowników.

Zatrudnienie przez agencję pracy - co warto wiedzieć?

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, co roku blisko 250 tys. osób znajduje zatrudnienie za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. W Polsce funkcjonuje wiele rzetelnych agencji, jednak od tej zasady zdarzają się wyjątki. Najważniejszy jest dobry i świadomy wybór.

Kariera pod kontrolą!

Z różnych powodów – zmiany życiowych planów, bo warto robić coś dla siebie, a nie innych, pasja się zmieniła, ktoś nas zainspirował lub zwiększyły się możliwości rynkowe, decydujesz się na zmianę ścieżki kariery.