Home » Efektywny rozwój » Inwestycja w rozwój pracownika – inwestycją w sukces firmy
Efektywny rozwój

Inwestycja w rozwój pracownika – inwestycją w sukces firmy

W tym roku mija 20 lat odkąd Lidl Polska rozpoczął działalność na polskim rynku. Filarem strategii Lidl Polska jest kompleksowe inwestowanie w pracowników na wszystkich szczeblach zarządzania – „inspirujemy pracowników, by rozwijali się razem z nami”. Dzięki temu liczba awansów wewnętrznych w firmie utrzymuje się na poziomie ponad 70 proc., a firma od lat zajmuje bardzo mocną pozycję w kategorii „Pracodawca z wyboru”. To podstawa jej biznesowego sukcesu.

Wszystko, co kształtuje nasze relacje z pracownikami oddaje hasło jednej z naszych najważniejszych kampanii: „Lidl zaczyna się od ludzi”. Przekonanie, że inwestycja w rozwój pracownika to inwestycja w sukces firmy, od lat konsekwentnie wypełniane jest treścią. Mamy tego wymierne efekty: odnieśliśmy znaczący sukces rynkowy, a pracownicy rewanżują się nam od lat zapewniając organizacji pozycję lidera na rynku – mówi Marta Florczak, członek zarządu ds. personalnych Lidl Polska.

Konsekwencja we wdrażaniu

Idea przyświecająca działaniom podejmowanym w ramach strategii personalnej w Lidl Polska jest niezależna od koniunktury na rynku pracy.

Atrakcyjne zarobki oraz możliwości ciągłego rozwoju były i są naszym priorytetem od początku, niezależnie od dominujących trendów. W Lidl Polska wiedza o tym, że pracodawca, który dba o rozwój pracownika, tym samym efektywnie rozwija swoją firmę, jest wpisana w DNA naszej firmy – dodaje M. Florczak. – Jeśli pracownik ma być zaangażowany i dobrze funkcjonować w zespole, konieczne jest odpowiednie wdrożenie na samym początku pracy. Każda nowo zatrudniona osoba otrzymuje indywidualny plan wdrożenia, realizowany pod okiem managera lub instruktora przy wsparciu działu personalnego – wyjaśnia.

Szkolenia i programy szyte na miarę

Bogaty pakiet szkoleń i programów oferuje pracownikom konkretne rozwiązania w zakresie rozwoju zawodowego z możliwością awansu. Program Talent Management indywidualnie wskazuje mocne strony i obszary rozwojowe pracownika. Dla pracowników, którzy awansowali ze ścieżki eksperckiej na menedżerską, organizowana jest Akademia Managera. Program rozwojowy Mentoring skierowany dla kadry menedżerskiej, ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń biznesowych oraz przywódczych między bardziej, a mniej doświadczonymi liderami.

Najnowszą propozycją Lidla dla wyższej kadry managerskiej są roczne studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego w ramach programu Lider Przyszłości. Firma oferuje pracownikom także możliwość rozwoju za granicą. W ramach programu International Job Rotation, pracownicy zdobywają doświadczenie w krajach, w których obecna jest grupa Schwarz. W tym przypadku Lidl Polska pomaga pracownikowi na każdym etapie: od organizacji kursu językowego aż po przeprowadzkę.

Z rodziną w kraju i za granicą

Karolina Drob, która rozwija się i awansuje w Lidl Polska od 10 lat, skorzystała z możliwości programu International Job Rotation i wyjechała do Niemiec.

– Chciałam wykorzystać swój potencjał i poszerzyć kompetencje. Podczas wdrożenia w międzynarodowej centrali Lidla w Niemczech wymieniałam doświadczenia z kadrą zarządzająca z całej Europy. Dziś na pracę patrzę z innej, szerszej perspektywy. To wszechstronne doświadczenie. Wyjechałam do Niemiec z rodziną. Moje córki Dagmara i Ewelina uczyły się przez 13 miesięcy w szkole międzynarodowej. Dziś kontynuują naukę w systemie międzynarodowym w Krakowie. Nasz wyjazd to bezcenna inwestycja nie tylko w moją, ale także córek, przyszłość – mówi. Karolina Drob niebawem obejmie stanowisko Dyrektora Regionu Sprzedaży w Lidl Polska.


Materiał powstał we współpracy z firmą Lidl. Praca na lata na kariera.lidl.pl.
Next article