Home » Biuro karier » Jak przygotować się do zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej?
biuro karier

Jak przygotować się do zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej?

rozmowy
rozmowy

Jeszcze rok temu większość pracodawców szukało osób z doświadczeniem zawodowym, aby nie tracić czasu na szkolenie nowego pracownika, a już w tym roku widzimy tendencję do zatrudniania kandydatów na początku ich drogi zawodowej.

Agnieszka Ciećwierz

Ekspert HR, Partner w Sigmund Polska

W jaki sposób pandemia koronawiursa wpłynęła na procesy rekrutacyjne w organizacjach?

Pierwszą reakcją było zamrożenie procesów rekrutacyjnych ze względu na niepewną przyszłość. Teraz widzimy bardzo duże odbicie na rynku pracy i co za tym idzie wzmożone procesy rekrutacyjne. Jedną z największych zmian jaka zaszła w organizacjach ze względu na koronawirusa było rozpoczęcie rekrutacji zdalnych, których przed pandemią wiele firm unikało.

Czy współczesny rynek pracy jest łaskawszy dla osób na początku drogi zawodowej?

Z perspektywy ostatniego czasu muszę stwierdzić, że w przeciągu roku sporo się zmieniło. Jeszcze rok temu większość pracodawców szukało osób z doświadczeniem zawodowym, aby nie tracić czasu na szkolenie nowego pracownika, a już w tym roku widzimy tendencję do zatrudniania kandydatów na początku ich drogi zawodowej. Co za tym idzie – rynek jest łaskawszy dla osób początkujących – studentów czy też absolwentów.

Coraz powszechniejsza staje się rekrutacja zdalna czy ta zmiana w procesie rekrutacyjnym odbiła się na funkcjonowaniu organizacji oraz w jaki sposób prawidłowo przygotować się do takiej rozmowy?

Wiele organizacji doceniło zdalny sposób rekrutacji ze względu na oszczędność czasu oraz wyższą frekwencję kandydatów (nie muszą dojeżdżać na miejsce spotkania). Jeśli zaś chodzi o przygotowanie się do zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej oto kilka rad:

Sprawdź narzędzie z jakiego będziesz korzystać.

Żeby nie być zaskoczonym, jak i również zestresowanym przed samą rozmową, swoje przygotowanie zacznij od spraw technicznych. Zobacz z jakiego narzędzia podczas rozmowy będziesz korzystać – czy będzie to specjalna aplikacja, którą musisz ściągnąć na swój komputer czy może jednak jeden z popularnych komunikatorów.

Przygotuj się merytorycznie do rozmowy.

Pamiętaj, że to, że rozmowa odbywa się on-line nie oznacza, że możesz przyjść na nią nieprzygotowany. Sprawdź zatem jeszcze raz do jakiej firmy aplikowałeś – wejdź na jej stronę internetową. Odnajdź ogłoszenie, na które odpowiedziałaś i jeszcze raz przeczytaj jakie obowiązki i wymagania wypisał tam Twój przyszły pracodawca i w rozmowie powołuj się właśnie na te Twoje kompetencje, które pokrywają się z ogłoszeniem.

Zadbaj o strój.

Najlepiej niech będzie to klasyka. Pamiętaj, że jesteś na rozmowie o pracę i powinieneś wyglądać profesjonalnie. Warto też wspomnieć o tym, aby przygotować miejsce, w którym będzie odbywa się rozmowa. Pomyśl o tym, co widać za Tobą – o tym bardzo często zapominają Kandydaci!

Zadbaj o spokój.

Ostatnim elementem przygotowania jest zapewnienie sobie spokoju w czasie odbywania rozmowy. Zadbaj o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał (np.: dzieci, partner, kurier dzwoniący do drzwi). Postaraj się zapewnić sobie całkowity brak rozpraszaczy, tak, aby jak najlepiej skupić się na odbywającej się rozmowie o pracę.

Co pani uważa o programach on-boardingowych? Jakie są najważniejsze składowe takiego programu, żeby rzeczywiście przełożył się na jakościowe wdrożenie nowego pracownika?

Uważam, że programy on-boardingowe są niezwykle ważne dla nowych pracowników. Dzięki nim nowy pracownik może zapoznać się z firmą, osobami w niej zatrudnionymi czy też panującej w firmie kulturze organizacyjnej. Najważniejszą składową dobrego on-boardingu jest komunikacja z kandydatem oraz harmonogram działań. Ważne, aby kandydat wiedział, jak proces będzie wyglądał krok po kroku, ale też nie został zasypany ilością informacji. Warto zastanowić się jakie narzędzia i zasoby wykorzystamy do tego procesu – np.: e-learning, funkcję „buddiego” itp. Warto również zadbać o informację zwrotną po zakończonym procesie.

Next article