Home » Efektywny rozwój » Determinacja i chęć samodoskonalenia
Efektywny rozwój

Determinacja i chęć samodoskonalenia

samodoskonalenia
samodoskonalenia

Choć szanse na rozwój kariery Polek odeszły na drugi plan, to nie zniknęła u nich determinacja i chęć samodoskonalenia.

Olga Kozierowska

Dziennikarka biznesowa, ekspertka ds. różnorodności i polityk włączania, Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką

Pandemia odciska piętno na sytuacji zawodowej Polek. Co piąta ankietowana przez Fundację Sukces Pisany Szminką boi się, że straci pracę. Prawie 12 proc. już ją straciło, a 10 proc. nie wie, czy nie nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Aż 36 proc. Polek ankietowanych przez Fundację przyznało, że spotkała je w pandemii obniżka wynagrodzeń. Szczegółowe wyniki pokazują, że u 12,8 proc. zarobki spadły o 10-2 proc., a u 11 proc. o 20-50 proc. Prawie 1/10 przyznała, że w wyniku pandemii zarabia mniej aż o połowę.

Jednak zmiana w dochodach Polek nie oznacza, że pracują one mniej. Prawie 1/3 ankietowanych przez naszą Fundację odpowiedziała, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej. Okazuje się, że prawie 34 proc. kobiet pracuje między 8 a 11h dziennie. Nie wynika to jednak ze złej organizacji czasu – ponad 1/3 przyznaje, że ma obecnie więcej obowiązków zawodowych niż przed koronawirusem.

Warto zauważyć, że kiedy zamknięto szkoły, wiele kobiet musiało wziąć tzw. zasiłek opiekuńczy na dzieci albo urlop. Prawie co 5. ankietowana została zmuszona, aby wziąć przysługujące jej „wolne”. Ale co gorsza 12,5 proc. przyznało, że pracodawcy wymagali od nich pracy na urlopie!

Polki, choć boją się o utratę pracy i przyszłość finansową swoją i swoich rodzin, nie zamierzają spocząć na laurach. Prawie 65 proc. ankietowanych zapytana, czy wierzy w rozwój zawodowy odpowiedziała twierdząco. Jednak w możliwość awansu i podwyżki w najbliższym czasie nie wierzy aż 58 proc., a 1/3 uważa, że przez pandemię straciła możliwość uzyskania lepszego stanowiska w firmie, rozwoju zawodowego czy udziału w nowym projekcie. Warto zaznaczyć, że nawet będąc niepewne co do przyszłości zawodowej ponad 71 proc. kobiet sięga po nowoczesne narzędzia online by rozwijać swoje kompetencje.

Polski z jednej strony boją się o bezpieczeństwo materialne, ale z drugiej pozostają optymistkami. Obecnie na znaczeniu będą zyskiwać wszelkie formy wsparcia zawodowego i osobistego, dlatego Fundacja zwiększyła działania w ramach programu Sukces TO JA, w którym można skorzystać z bezpłatnych webinarów, kursów online czy e-booków.

Pogodzenie kariery zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, w tym opieką nad dziećmi, zakupami, gotowaniem, nauką online czy zadbaniem o relacje rodzinne – to chyba najtrudniejsze wyzwanie dla Polek w obecnych czasach. I smuci, że nadal pozostają w tym same, że pracujący w domu obok kobiety, mężczyzna jest w pracy, a ona jest w kilku pracach na raz. Związki partnerskie to w Polsce nadal rzadkość. Prawie 39 proc. ankietowanych przez Fundację przyznało, że musi obecnie pracować i jednocześnie opiekować się rodziną. 44,7 proc. kobiet przyznało, że ma obecnie o wiele więcej obowiązków domowych.

Pandemia nie odpuszcza. Coraz więcej firm ma problemy, coraz więcej żegna się z rynkiem a wraz z nimi pogarszają się szanse dla kobiet na dobre zarobki i bezpieczne zatrudnienie. Jednakże Polki nie tracą nadziei, inwestują w swój rozwój by zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, co pokazuje chociażby wielotysięczna liczba wydawanych przez naszą Fundację certyfikatów ukończenia różnorakich szkoleń w ramach bezpłatnego programu aktywizacji zawodowej sukcestoja.pl.

Next article