Skip to main content
Home » Efektywny rozwój » Świat benefitów
Efektywny rozwój

Świat benefitów

pracownik
pracownik

Dzisiejszy rynek pracy stawia wysokie wymagania zarówno przed pracodawcami, jak i pracownikami. Aby pozyskać i zatrzymać pracowników organizacje prześcigają się w swojej ofercie dotyczącej benefitów.

Dorota Łubek

Country Manager Poland, Top Employers Institute

Już nie tylko wysokość wynagrodzenia, czy podstawowe benefity są istotnym elementem wyboru przyszłego pracodawcy, ale również możliwości rozwojowe oraz dostosowanie bonusów do indywidualnych potrzeb pracowników. Ponad połowa organizacji, które zdobyły prestiżowy tytuł Top Employers w 2019 roku pozwala swoim pracownikom decydować o wyborze benefitów. Standardem stały się w obecnych czasach ubezpieczenie zdrowotne czy karnet na zajęcia fitness. Niektórzy pracodawcy uwzględniają w ofercie benefitowej również najbliższych członków rodziny, małżonków i dzieci a nieliczni idą o krok dalej i poszerzają swoją ofertę o u usługi dla rodziców pracowników.

Dla rodziny

Benefity tworzące przyjazne środowisko dla rodziny z roku na rok stają się coraz bardziej popularne ze względu na zacierające się granice pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Ponad połowa Top Employers 2019 oferuje możliwość pracy z domu, a dla rodziców wsparcie w sytuacjach awaryjnych poprzez możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy. Również coraz popularniejszym benefitem staje się specjalny dodatek na opiekę nad dziećmi czy nawet tworzenie przedszkoli i żłobków w budynku firmy. Jeden z certyfikowanych Top Employers działający na rynku europejskim w branży energetycznej, zaproponował szereg ciekawych rozwiązań „przyjaznych rodzinie” m.in. dedykowane miejsce parkingowe dla kobiet w ciąży powyżej 28 tygodnia, specjalny „bonus” w momencie narodzenia dziecka oraz dotację o takiej samej wysokości na UNICEF, dodatkowe 14 dni płatnego urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego, letnie praktyki/staże dla dzieci pracowników kończących szkoły średnie, specjalny urlop na opiekę nad najbliższymi członkami rodziny, czy imprezy świąteczne wraz z prezentami dla dzieci.

Z dbałością o rozwój

Dla osób pragnących doskonalić swoje wiele organizacji oferuje szereg możliwości rozwojowych pozwalających podnieść poziom kompetencji; od kursów językowych, programów wymiany międzynarodowej po specjalne programy coachingowe czy mentorskie. Dzięki temu pracownik ma szanse poszerzać swoją wiedzę w kraju i za granicą, brać udział w ciekawych projektach i szybko awansować. Niektóre organizacje oferują swoim kluczowym pracownikom możliwość dalszego kształcenia w ramach studiów podyplomowych czy doktoranckich na współpracujących uczelniach.

Pracodawcy dbają też o tzw. dobrostan psychiczny pracowników (well-being). Dodatkowe benefity, które coraz częściej pojawiają się w ofercie pracodawców to m.in.: spotkania z dietetykiem, programy pozwalające rzucić palenie, świeże owoce w biurze, szkolenia antystresowe. Liczna grupa firm dba również o edukację finansową swoich pracowników oferując im bezpłatne programy edukacji finansowej, gdzie zdobywają wiedzę jak zarządzać swoim budżetem czy inwestować. Szkolenia takie wspomagane są przez technologie, dzięki którym pracownicy mogą przeprowadzić symulacje dotyczące swoich finansów.

Zindywidualizowany program benefitowy zwiększa zaangażowanie pracowników, a także podnosi ich satysfakcję.

Informacje o certyfikowanych Top Employers oraz ich praktykach można znaleźć na stronie top-employers.com.

Next article