Home » Biuro karier » Most wanted w branży IT
Biuro karier

Most wanted w branży IT

Wiktoria Wiater

Rekruterka i konsultantka kariery, która w swoim życiu przejrzała już setki tysięcy CV i przeprowadziła tysiące rozmów kwalifikacyjnych. Na Instagramie i Tik Toku, jako Zrekrutowana, uczy młodych ludzi jak wejść na rynek pracy i nie zwariować. Analizuje CV, przygotowuje do rozmów rekrutacyjnych i tłumaczy co robić, by wreszcie zdobyć wymarzone zatrudnienie. Jej celem jest, by „każdy pracował w miejscu, które wywołuje uśmiech na jego twarzy”!

Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie, jest to jeden z bardziej pożądanych kierunków. Wiele osób dokonuje przekwalifikowania, by móc dołączać do tego sektora.

Czym powinno charakteryzować się profesjonalne CV?

To, czy CV jest profesjonalne widać już na pierwszy rzut oka. Dobrze sporządzone CV będzie przede wszystkim czytelne, wolne od błędów oraz ciekawe w odbiorze (za sprawą odpowiednio dobranego wzoru). Ponadto będzie zawierało podstawowe elementy, takie jak doświadczenie (koniecznie od najnowszego, do najstarszego), edukację, szkolenia (jeśli są związane ze stanowiskiem), umiejętności oraz tzw. rubryczkę „o mnie”, czyli kilka zdań, które mają na celu wyróżnienie kandydata.

Czym CV specjalisty IT różni się od „zwykłego” życiorysu zawodowego?

Nie powiedziałabym, że jest coś takiego jak „zwykły życiorys zawodowy”, ponieważ każde stanowisko podlega zupełnie innym kryteriom. Jeśli jednak mowa o CV w branży IT, to faktycznie znajdziemy w nim sporo różnic. Tworząc taki życiorys warto skupić się na kwestiach technicznych. Dużym ułatwieniem dla rekrutera jest wpisanie technologii od najbardziej, do najmniej znanych oraz posegregowanie ich na języki, narzędzia, frameworki itd. Dzięki temu kandydat jest postrzegany jako dobrze zorganizowana osoba, a rekruter w szybki sposób może sprawdzić, czy stack odpowiada projektowi. Jeśli mowa o projektach, to warto postarać się o dobry opis. Powinien on znajdować się w rubryczce „doświadczenie”, przy konkretnej firmie oraz zawierać: zadania, branżę i użyte technologie.

Na co rekruterzy IT zwracają największą uwagę podczas analizowania zgłoszeń?

Rekruterzy IT, pomimo wiedzy na temat technologii, nie są praktykami i nie rozumieją wszystkich zagadnień technicznych. Otrzymują oni konkretne wytyczne co do projektu i muszą znaleźć kandydata, który im sprosta. W CV będą szukać odpowiedzi na pytania: W jakich technologiach pracuje? Od jak dawna zajmuje się konkretnym językiem programowania? Co należy do jego obowiązków? W jakich projektach bierze udział? W jakich branżach ma doświadczenie? Czy ma link do swojego portfolio? Jaki jest jego poziom języka angielskiego? Jeśli rekruter znajdzie odpowiedzi na te pytania w Twoim CV, to znaczy, że jest ono dobrze przygotowane!

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy przygotowywaniu CV? Jak ich unikać? 

Często, przeglądając sekcję doświadczenia w CV, spotykam się z samymi nazwami stanowisk, bez opisów zadań, które wykonywał kandydat. Na tej podstawie nie jestem w stanie stwierdzić, czy pasuje on do roli, którą chcę mu zaoferować. Może nie wydawać się to aż tak dużym błędem – przecież mogę zadzwonić i dopytać. W teorii tak… w praktyce, mam znacznie więcej kandydatów, którzy dokładnie opisali czym zajmowali się na stanowisku i to ich zaprosić na rozmowę jako pierwszych. A jak wiadomo – w rekrutacji czas to pieniądz. Warto więc dokładnie opisać obowiązki, które się wykonywało – od tych, które były najważniejsze i najbardziej przydadzą się w kolejnej pracy, do tych, które najmniej zainteresują rekrutera.

Jakie wskazówki jako HR-influencerka i rekruterka masz dla naszych czytelników? Jak zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę o pracę?

Chcąc zwiększyć szansę zaproszenia na rozmowę o pracę należy przede wszystkim wyróżnić się z tłumu kandydatów. To, w jaki sposób to zrobić zależy od tego na jakim stanowisku chcesz pracować oraz co cię wyróżnia. Możesz umieścić (w najbardziej widocznym miejscu CV) np. link do portfolio (z projektami, grafikami czy tekstami), link do bloga lub mediów społecznościowych (jeśli je prowadzisz), rubryczkę z osiągnięciami czy dodatkowymi aktywnościami (np. udziałem w konferencjach, wolontariatach czy kołach naukowych), listę szkoleń czy kursów, w których brałeś udział (dostosowanych do stanowiska, na które aplikujesz) lub inne rzeczy, które sprawią, że wydasz się interesującym kandydatem.

Next article