Skip to main content
Home » Biuro karier » Want IT!… ale nie tylko. Czyli kogo szukają pracodawcy w 2017 r.?
Biuro karier

Want IT!… ale nie tylko. Czyli kogo szukają pracodawcy w 2017 r.?

technologii
technologii

Według opublikowanego niedawno globalnego raportu Barometr Perspektyw Zatrudnienia ManpowerGroup, Polska zajmuje 4 miejsce w Europie wśród krajów, w których w następnym kwartale bez większego problemu znajdziemy pracę. Ze względu na rozwój technologii i nowe inwestycje, szczególnie łatwo o zatrudnienie będzie w branżach IT, finansowej oraz produkcyjnej.

Karolina Merda

Specjalista ds. promocji i PR w Career EXPO Poland

Analiza ofert firm, które od lat rekrutują pracowników na targach pracy Career EXPO, daje nam odpowiedź na to, jakie zawody i umiejętności są obecnie szczególnie pożądane.

IT niezmiennie w cenie

Trudno być oryginalnym przy tworzeniu rankingów najbardziej rozchwytywanych na rynku specjalistów, gdy od wielu lat zwycięzcy nie schodzą z podium. Technologia informacyjna ulega jednak nieustannej ewolucji i wciąż generuje nowe miejsca pracy. Aktualnie mamy do czynienia z zwiększającym się zapotrzebowaniem na developerów technologii mobilnych Adroid i iOS. Jednocześnie z uwagi na gromadzenie przez firmy coraz większej ilości danych i konieczności ich ochrony, pojawił się duży popyt na administratorów baz danych, ekspertów od Big Data i cyberbezpieczeństwa. Działy IT inwestują również w jakość tworzonego i utrzymywanego oprogramowania, stąd też wiele z nich poszukuje do swoich zespołów DevOps Engineers oraz testerów.

Deficyt w finansach

Sukcesywne redukowanie zatrudnienia w placówkach stacjonarnych instytucji finansowych wcale nie oznacza kryzysu rekrutacyjnego w całej branży. Rynek usług finansowych zmienia swoje oblicze, ale jego fundamentem wciąż pozostają ludzie, którzy pod wieloma względami wygrywają z technologią. Na najwięcej ofert mogą liczyć analitycy finansowi i pracownicy audytu, a także wykwalifikowani księgowi. Równie cenni są doradcy inwestycyjni i transakcyjni, opiekunowie klienta oraz pracownicy poszukujący nowych obszarów ekspansji firmy – zwłaszcza ci, posługujący się językami obcymi.

Produkcja (ofert pracy)

Branża produkcyjna od dłuższego czasu zmaga się z niedoborem siły roboczej. Tutaj zatrudnienie znaleźć mogą zarówno eksperci o wąskiej specjalizacji, jak i pracownicy fizyczni. W sektorze produkcyjnym brakuje przede wszystkim techników automatyków, technologów, inżynierów produkcji i operatorów maszyn. Poszukiwani są również handlowcy, których umiejętności pomogą w zdobywaniu i budowaniu relacji z klientami, a także specjaliści do spraw logistyki i transportu.

Pozytywna koniunktura objęła jednak nie tylko te trzy branże, a sytuacja na rynku jest wyjątkowo obiecująca dla wszystkich, którzy w najbliższym czasie planują zmienić lub rozpocząć pracę. Warto wykorzystać ten czas i przekonać się, co mają do zaoferowania rekrutujące firmy, biorąc udział w targach Career EXPO 5 kwietnia we wrocławskiej Hali Stulecia.

Next article