Skip to main content
Home » Branża IT » Jak pogodzić aktywne życie rodzinne z karierą kobiety w branży IT?
Branża IT

Jak pogodzić aktywne życie rodzinne z karierą kobiety w branży IT?

zycie rodzinna a kariera kobiet
zycie rodzinna a kariera kobiet

Jakie są zalety pracy w IT?

Anna Łabno-Kucharska

Mama 5-latki zafascynowanej lego-robotyką, zawodowo związana z portalem mamopracuj.pl – miejscem dla kobiet, które chcą być aktywne zawodowo

Branża IT to jedna z najszybciej rozwijających się obszarów, nie tylko w Polsce. Szacuje się, że w dziedzinach związanych z technologią informacyjną brakuje blisko 50 tysięcy pracowników*. I nie mówi się tu wyłącznie o programistach posługującymi się różnymi technologiami czy testerach. Branża IT jest niezwykle chłonna również dlatego, że poszukuje specjalistów o szerokich kompetencjach: rekruterów, sprzedawców, analityków biznesowych, ale też znawców zwinnych metodyk zarządzania.

Pracodawcy, którzy doświadczają boleśnie braku pracowników na rynku już od pewnego czasu kierują swoją komunikację właśnie do kobiet. Firmy międzynarodowe i polskie, inwestują w programy edukacyjne czy mentorskie skierowane do dziewczyn, które chcą rozpocząć swoją przygodę z branżą IT lub szukają przestrzeni umożliwiającej zdobywanie nowych doświadczeń.

Czy IT to męska sprawa?

W dalszym ciągu mężczyźni przeważają w zespołach pracujących w firmach technologicznych. Zgodnie z danymi Eurostatu stanowią oni ponad 80 proc. pracowników. Natomiast nie można już powiedzieć, że ta branża jest wyłącznie męska. Stereotyp geeka, chłopaka – brodacza w kraciastej koszuli odchodzi w zapomnienie.

Od kilku lat powstają społeczności dziewczyn i kobiet, które wzajemnie wspierają się i motywują przy stawianiu pierwszych kroków w branży i rozwijaniu kariery w IT. Women in Technology, Geek Girl Carrots, Girls who Code, PyLadies czy wreszcie #MamoPracujwIT prowadzony przez Fundację Mamo Pracuj to tylko nieliczne przykłady. Na spotkaniach organizowanych dla kobiet sale zazwyczaj wypełnione są po brzegi a bilety rozchodzą się w ciągu kilku godzin lub dni.

Coraz więcej kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego wykorzystują ten czas na przekwalifikowanie się. Sporo z nich uczęszcza na kursy testowania czy programowania, które zapewniają im również możliwość odbycia praktyk czy pomoc przy szukaniu zatrudnienia na stanowiskach juniorskich. Jednocześnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to początek ich drogi oraz, że branża IT jest wymagająca – trzeba podążać za trendami i nieustannie się dokształcać, kolekcjonować nowe doświadczenia, doskonalić swoje kompetencje.

Praca w IT – recepta na work-life balance

Z doświadczenia projektu #MamoPracujwIT, który nieprzerwanie prowadzony jest ok początku 2016 roku wynika, że praca w IT jest insertująca ponieważ daje szansę dalszego rozwoju, jest dobrze płatna i można ją wykonywać w elastycznym czasie pracy lub zdalnie.

Wzięcie dłuższego – nawet rocznego urlopu i przeznaczenie tego czasu na podróż po Ameryce Południowej czy Azji, nie jest czymś niemożliwym w branży IT. Chociaż milej widziane jest rozwiązanie łączące podróżowanie z pracą zdalną. I wbrew pozorom, nie dotyczy to jedynie freelancerów.

A co mówią o zaletach pracy w IT, które już pracują w tej branży? Agata: Możliwość pracy z domu oraz pracy w niepełnym wymiarze czasu. Jest głównym aspektem mojej pracy w IT, który pozwala jakoś sensownie zorganizować życie prywatne (…) w tym rzeczywistość szkolno-przedszkolną, wakacje. Znam też ludzi którzy całymi rodzinami przeprowadzali się za granicę np. na rok – nie zmieniając pracy.

Stefka: Zależy od stanowiska. Ja pracując w IT mam zadaniowy czas pracy. Jeśli klient zadzwoni o 16:30 i mówi, że na produkcji przestała działać aplikacja, to dzwonię do męża i wtedy on odbiera dzieci, ja weryfikuję problem dla klienta. Później odbieram te nadgodziny w dogodnym dla mnie i firmy czasie lub moja pensja zwiększa się o koszt wypracowanych nadgodzin.

Dodatkowymi aspektami jest satysfakcjonująca pensja, która umożliwia nie tylko na satysfakcjonujące życie codzienne, ale również daje szansę na rozwijanie swoich pasji. Nie tylko tych związanych z IT.


* raport „Niedobór talentów” ManpowerGroup

Next article