Home » Efektywny rozwój » Ergonomia pracy w czasach home office
Efektywny rozwój

Ergonomia pracy w czasach home office

ruch
ruch
Marek

Marek Purczyński

Youtuber, fizjoterapeuta

Jak minimalizować negatywne skutki długotrwałej pracy w pozycji siedzącej?

Nie ma jednej dobrej pozycji dla ciała. Ludzkie ciało jest stworzone do ruchu stąd też jedyną racjonalną formą minimalizowania problemów wynikających z nadmiernego siedzenia jest równoważenie tego ruchem. Ewentualnie zapewnienie sobie substytutów ruchu w momencie, gdy siedzimy poprzez wielokrotną zmianę pozycji. Zdrowie to przede wszystkim ruch. Ruch to przede wszystkim kwestia pulsowania tętnic, rozszerzania się i zwężania się naszych płuc oraz kwestia ruchomości naszych narządów wewnętrznych. Tak naprawdę ten ruch, który daje nam zdrowie to ruch wewnątrz a nie na zewnątrz.

W jaki sposób zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy w domu?

Limitem jest kreatywność oraz budżet. Gotowych rozwiązań jest wiele, przykładowo krzesło do siedzenia po turecku lub klękosiad. Z takich naprawdę budżetowych rozwiązań możemy kupić zwykły stolik, postawić go na podłodze, na wysokości klatki piersiowej stawiamy laptopa i mamy gotowe stanowisko pracy. Niezłym rozwiązaniem jest zwykłe sztywne krzesło. Im mniej skomplikowany mebel, im mniej zamyka nas w konkretnych ergonomicznych ramach tym bardziej umożliwia nam wykonywanie wszystkich mikro i makro ruchów, o których mówiłem. Mógłbym odpowiedzieć też na odwrót, czyli jak stanowiska pracy sobie nie organizować. Należy unikać miękkiej, wygodnej kanapy, w której zapadniemy się pozostając w jednej pozycji na długo. Ruch to życie i należy o tym pamiętać. Pozycje muszą być różnorodne i to co najbardziej nas męczy to monotonia – ta ruchowa i życiowa.

Jak unikać złych nawyków podczas pracy biurowej?

Musimy uważać na to, żeby nie zamykać klatki piersiowej i żeby nasze barki nie zapadały się do środka. Musimy pilnować głowy, żeby nie wysuwała się nadmiernie do przodu stąd bardzo istotne jest ułożenie monitora na wysokości wzroku. Istotne jest zachowanie krzywizn fizjologicznych kręgosłupa. Kolejną istotną kwestią jest głębokość siadu, aby nadmiernie nie zginać ani kolan, ani bioder. Tętnica to rura i jeżeli pojawi się w niej jakieś zagięcie to przepływ krwi oraz odpływ żylny będzie utrudniony co może prowadzić chociażby do obrzęków.

Jedna dobra rada dla osób, które pracują z domu?

Zaletą pracy z domu jest swoboda. Przykładowo pod pretekstem zrobienia kawy możesz zrobić przy okazji kilka przysiadów, podskoków czy pompek. Pracując z domu nie musimy przestrzegać pewnych norm społecznych i możemy być trochę dzikusami. Mogę postać na głowie lub zrobić szybkie rozciąganie i nikt nie będzie się na mnie dziwnie patrzył. Jeżeli w ciągu całego dnia zrobisz 4 treningi po 5 minut to na koniec dnia masz 20 minut dobrego treningu – w biurze prawdopodobnie nie każdy może sobie na to pozwolić.

Next article