Skip to main content
Home » Staże i praktyki » Jak zdobyć dobrą pracę?
Staże i praktyki

Jak zdobyć dobrą pracę?

Jak-zdobyć-dobrą-pracę
Jak-zdobyć-dobrą-pracę

Pracodawca chce zatrudnić dobrego pracownika, a kandydat do pracy poszukuje dobrego pracodawcy. I pracodawcy i kandydaci mijają się w swoich poszukiwaniach. Dlaczego?

Grażyna Białopiotrowicz

Trener biznesu i rozwoju osobistego, ekspert w budowaniu marki osobistej w biznesie i polityce, doradca osobisty osób publicznych, autorka wielu publikacji i książek, zaprasza na: grazynabialopiotrowicz.pl.

Pracodawcy rekrutują często nie tych kandydatów, którzy są dla nich odpowiedni, zaś kandydaci często idą na rozmowę rekrutacyjną tam, gdzie niekoniecznie chcą pracować. Plusem tej sytuacji jest to, że i pracodawcy, i kandydaci nabywają doświadczenia w rozmowach rekrutacyjnych, które dla obu stron może być cenne.

Zatem jeśli poszukujesz zatrudnienia i przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest jej cel, czyli: czy chcesz zostać zatrudniony, czy też idziesz, by sprawdzić, jak ci pójdzie? W każdym z tych przypadków do rozmowy z pracodawcą należy przygotować się inaczej.

Załóżmy, że chcesz pracować i twoim celem jest podjęcie dobrej pracy, czyli takiej z której będziesz zadowolony. Jak to zrobić?

Przede wszystkim dobrze się do tego przygotuj, bo fortuna sprzyja dobrze przygotowanym, a przygotowanie rozpoczyna się znacznie wcześniej niż sądzisz. Oto kolejne kroki.

  1. Odpowiedz sobie na pytanie: W czym jesteś dobry? Jakie są twoje mocne strony?  Jakie masz zdolności i talenty?
  2. Znając odpowiedź na powyższe pytania, zadaj sobie kolejne: Czym chcesz się zajmować? W jakiej branży chcesz pracować?
  3. Gdy określisz branżę, przejrzyj pracodawców obecnych na rynku pracy i spośród nich wybierz 2-5 firm, w których chcesz znaleźć zatrudnienie.
  4. Poznaj wybrane firmy, dowiedz się o nich możliwie jak najwięcej, przejrzyj dokładnie ich strony internetowe, zapoznaj się polityką zatrudnienia, poznaj historię firmy, dowiedz się jak najwięcej, porozmawiaj z kimś kto już tam pracuje. Być może przyglądając się firmie bliżej, odrzucisz myśl o tym, aby w niej pracować albo też będziesz bardziej zmotywowany tym miejscem pracy.
  5. Sprawdź, jak wygląda proces rekrutacji pracowników u wybranych przez ciebie pracodawców. Jeśli aktualnie firma nikogo nie poszukuje to mimo to skontaktuj się z działem kadr i zapytaj o możliwości zatrudnienia. Powracaj z tym pytaniem aż do skutku.
  6. Przygotuj swoje CV i je wyślij do wybranych firm. Zadbaj o to, by był to dokument zwięzły w treści, estetyczny, dobrze przygotowany i wyróżniający się formą lub treścią. Rekrutacja rozpoczyna się od weryfikacji CV. Jeśli pracodawca otrzyma wiele zgłoszeń to wyróżniające się CV okaże się bardziej skuteczne.
  7. Gdy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj 3-4 pytania, które chcesz skierować do przyszłego pracodawcy. Jeśli wiesz u kogo chcesz pracować, co chcesz robić wówczas takie pytania nasuną się same.
  8. Zadbaj o swój wygląd. Ubierz się możliwie jak najbardziej klasycznie, bo ty masz być w centrum uwagi, a nie twoje ubranie. Jeśli zabiegasz o pracę w miejscu, gdzie ważna będzie kreatywność wówczas stonowany indywidualizm w wyglądzie może być atutem.
  9. Na miejscu bądź nieco przed czasem. Pamiętaj o etykiecie. Zadbaj o wyraźny uścisk dłoni i kontakcie wzrokowym.

Podczas rozmowy bądź naturalny, otwarty, zainteresowany firmą, zadaniami, które miałbyś wykonywać, powiedz dlaczego chcesz pracować w tej firmie, co w niej cenisz, co oferujesz ze swej strony i na czym ci zależy.

Pracodawca oferuje ci zatrudnienie, wynagrodzenie i świadczenia, ty oferujesz pracodawcy swoje umiejętności, wiedzę, doświadczenie (jeśli je posiadasz), zaangażowanie, chęć uczenia się, a przede wszystkim oferujesz swój czas, czyli kawałek swojego życia.

Next article