Jacek Krajewski
Business Development Manager w Emplocity, autor bloga www.jacekkrajewski.pl
Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego, 65 proc. uczniów szkół podstawowych będzie realizowało profesje, które jeszcze nie istnieją. Zmiany demograficzne, społeczne oraz ekonomiczne przyczyniają się do powstawania nowych stanowisk i specjalizacji. Temu wszystkiemu towarzyszy również gwałtowny postęp technologiczny, robotyzacja oraz automatyzacja, która może objąć nawet połowę wykonywanych przez ludzi czynności.
Na czym zatem warto się skupić, myśląc o naszych dalszych losach zawodowych w przyszłości? Możemy tutaj wyróżnić kilka kluczowych obszarów, na czele z nowymi technologiami oraz branżą IT. Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów wytwarzających specjalistyczne oprogramowanie oraz testujących aplikacje jest ogromne i będzie się tylko zwiększać. Duże perspektywy niesie ze sobą też analiza danych oraz projektowanie doświadczeń użytkowników korzystających z danych rozwiązań. Oczywiście nie sposób pominąć obszaru sztucznej inteligencji oraz robotyki, które wkraczają do wielu dziedzin biznesu oraz naszego codziennego życia. Na topie będą takie zawody jak: data scientist, inżynier ds. Big Data, UX designer czy też trener bota (czyli programu wykonującego pewne czynności w zastępstwie człowieka).
Bardzo prężnie będzie rozwijać się branża marketingu internetowego. Wynika to z tego, że mnóstwo czasu spędzamy w sieci, korzystając z różnych komunikatorów oraz mediów społecznościowych. Już ponad połowa Polaków korzystających z Internetu robi tam zakupy. W związku z tym o przykucie uwagi konsumenta będą starać się między innymi specjaliści ds. pozycjonowania treści, e-mail marketingu, blogerzy, copywriterzy, czy menedżerowie komunikacji w social media. Dotarcie do klienta będzie coraz trudniejsze, więc skuteczni fachowcy w tych dziedzinach będą na wagę złota.
Oczywiście z tych możliwości i narzędzi powinni czerpać również jak najwięcej handlowcy, którzy dla swoich klientów będą bardziej ekspertem i konsultantem niż tylko dostawcą produktu/usługi.
Jeden z trendów demograficznych, jakim jest starzenie się społeczeństwa naturalnie spowoduje zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia oraz opiekunów i opiekunek do osób starszych. Jednocześnie zmiana trybu życia i kładzenie nacisku na aktywności fizyczne oraz zdrowe odżywianie stworzy wiele możliwości zatrudnienia dla trenerów personalnych oraz dietetyków.
O pracę nie powinny się martwić również osoby na co dzień wykonujące prace kreatywne, takie jak: graficy, projektanci wnętrz, scenarzyści filmowi czy też fotografowie.
Dyskusja o zawodach przyszłości rozpala emocje nie tylko badaczy, ale również pracodawców i kandydatów. Czas pokaże, jak sprawdzą się te wszystkie estymacje, ale jedno jest pewne – nie czekajmy z założonymi rękoma i szlifujmy przede wszystkim takie kompetencje jak: kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, negocjacje oraz współpracę z innymi ludźmi. Pielęgnujmy w sobie wrodzoną ciekawość. Uczmy się nowych rzeczy – rozmawiajmy z innymi ludźmi, czytajmy książki, słuchajmy podcastów oraz webinariów. Jeszcze nigdy wcześniej nie mieliśmy takich możliwości edukacyjnych jak dziś. Weźmy sobie też do serca słowa Alvona Tofflera: „Analfabetami XXI wieku będą ci, którzy nie umieją się uczyć, oraz ci, którzy nie są w stanie oduczyć się tego, czego już się nauczyli i uczyć się na nowo”.
10 ciekawych zawodów przyszłości:
Menedżer Śmierci Cyfrowej
Analityk Cyber-Miasta
Broker Danych Osobistych
Pilot Drona
Kurator Pamięci Osobistej
Projektant Śmieci
Menedżer Zespołu Ludzko-Maszynowego
Konsultant ds. Prywatności
Trener Bota
Terapeuta ds. Odwyku Cyfrowego